W Grodnie w dniach 1-2 grudnia po raz kolejny zebrały się osoby, których wiek jest nazywany „jesienią życia”. Z inicjatywy Związku Polaków na Białorusi odbyło się Trzecie Spotkanie Klubów Seniora. W tegorocznym spotkaniu wzięli udział członkowie ZPB z Mińska, Brześcia, Grodna, Lidy, Werenowa, Radunia, Małej Brzostowicy, Skidla oraz goście z Polski – przedstawiciele Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce.
W dużej mierze formuła tegorocznego spotkania była powtórzeniem, tego, co sprawdziło się w poprzednich latach, czyli były prezentacje dorobku uniwersytetów trzeciego wieku, w tym również dorobku artystycznego, oraz wymiana doświadczeń. Ale trzeba zaznaczyć, że w tym roku wśrod zebranych było sporo osób, które dopiero zamierzają założyć w swoich miejscowościach zrzeszenia starszych osób i przyjechały na spotkanie, aby zasięgnać podpowiedzi i wskazówek, poznać nowe pomysły, które sprawią, że starsi ludzie będą chętniej otwierały się na nowe doświadczenia.
Wiele nowych pomysłów można było zaczerpnąc z prezentacji Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce, którą rozpoczęto spotkanie. UTW w Sokółce działa od 2008 roku, obecnie zrzesza około 200 osób i ciagle prężnie się rozwija. Elżbieta Szarkowska, prezes Stowarzyszenia UTW, zapoznała zebranych z działalnością organizacji, m.in. opowiedziała o tym, w jaki sposób motywują starsze osoby do aktywności społecznej, umożliwiają zdobywanie wiedzy, ułatwiają nawiązywanie przyjaźni i pomagają dbać o kondycję fizyczną. Pokrótce też przedstawiła jak funkcjonują poszczególne sekcje: historyczna i geograficzna, kulinarna i folklorystyczna, literacka i kulturalna, turystyczno-rekreacyjna, sztuki ludowej, komputerowa i językowa. Wkrótce też mają powstać nowe sekcje – fotograficzna i ogrodnicza. Zresztą pomysł na tę ostatnią podpatrzyli u kolegów z UTW w Solecznikach. Raz w miesiącu odbywają się też wykłady połączone z koncertem czy spektaklem.
W ciągu kilku lat Stowarzyszenie zrealizowało kilka projektów, które dały satysfakcję członkom UTW, ale też przyniosły wymierne korzyści społeczności lokalnej. Ostatnio na przykład jest realizowany projekt „Akademia Przedszkolaka i Seniora”, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko u osób starszych, ale też angażuje ich wnuczęta.
Bardziej szczegółowo z działalnością sekcji mozna było się zapoznać podczas paneli dyskusyjnych, które odbyły się po obiedzie. Polacy z Białorusi zadawali wiele pytań, na które goście z Polski udzielali wyczerpujących odpowiedzi. Miała miejsce też część praktyczna, ponieważ goście z Polski pokazali próbkę tego, czym się zajmują, mowa tu o przedstawieniu kabaretowym, które obejrzeli zebrani.
IE