HomeKulturaAnielskie śpiewy

Anielskie śpiewy

W dniu 10 stycznia 2013 roku w grodzieńskiej Galerii Tyzenhauza odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pod tytułem „Anielskie śpiewy” , na którą się składa 30 obrazów, przedstawiających aniołów w różnych obliczach. Są to prace malarskie autorstwa Genadiusza Picko, aktywnego członka Towarzystwa Plastyków Polskich i prezesa oddziału ZPB w Wiercieliszkach.

Genadiusz Picko przyjmuje gratulacje od prezesa ZPB Mieczysława Jaśkiewicza

Genadiusz Picko przyjmuje gratulacje od prezesa ZPB Mieczysława Jaśkiewicza

Genadiusz Picko malarstwem zajmuje się od 23 lat. W początkach twórczości malował przeważnie pejzarze i kwiaty, później zaczęły pojawiać się obrazy przedstawiające miasto, przez wiele lat na swych obrazach uwieczniał kobiety. Jest osobą pracowitą i otwartą na świat, dlatego nie stronił od udziału w plenerach, zarówno krajowych jak i międzynarodowych, oraz wystawach zbiorowych. Między innymi prace malarza były wystawiane w Paryżu, Petersburgu, Mińsku, Warszawie oraz innych polskich miastach. Ma w swoim dorobku również wystawy indywidualne. Obecna jest już 7. wystawą personalną, a większość z nich miała miejsce właśnie w Galerii Tyzenhauza.

– Rok temu od Galerii Tyzenhauza otrzymałem propozycję przygotować wystawę. Nie musiałem długo się zastanawiać nad tematem, ponieważ od razu pomyślałem o aniołach, które 3-4 lata temu pojawiły się w moim życiu i malarstwie – opowiada artysta-malarz.

Od początku planowano, że wystawa odbędzie się w okresie Bożego Narodzenia. Chociaż z przyczyn obiektywnych pojawił się nieduży poślizg czasowy, to anioły nawet w dwa tygodnie po świętach potrafią w sposób magiczny przywrócić tak uwielbianą przez większość grodnian błogą i radosną atmosferę Bożego Narodzenia.

Osiemnastowieczne pomieszczenia galerii wypełniły rożnobarwne zastępy cherubinów i aniołów stróży, grających na różnych instrumentach muzycznych, unoszących się w niebiosach, chroniących swymi skrzydłami. Obrazy posiadają własną legendę, opowieść i są bardzo bogate w symbolikę. Anioł to symbol czystości, dobroci, niewinności, potęgi, nieśmiertelności oraz doskonałości. Symbolika objawia się również w kolorach: niebieskim, złotożółtym, zielonym, różowoczerwonym, turkusowym, pomarańczowym i oczywiście w bieli.

– Anioły nie znają granic między państwami, bo jak zauważyłem lubią je i w Rosji, i w Europie, po prostu każdy normalny człowiek lubi anioły. Nieraz spotykam ludzi, którzy chcą nabyć obraz dla dzieci, i wtedy często proszą właśnie o namalowanie aniołów, żeby były przyjazne i miłe, w ciepłych kolorach – rozważa Genadiusz Picko.

Anioły jako opiekuńcze istoty towarzyszące życiu człowieka od dawna intrygowały i fascynowały artystów. Na przestrzeni wieków w chrześcijaństwie były tematem w sztuce sakralnej. We współczesnej sztuce anioł został wyprowadzony poza ściany świątyń, ale człowiek rownież w dzisiejszych czasach zwraca się do aniołów, szczególnie w trudnych bądź przełomowych chwilach życia. Anioły nadal w ludzkiej podświadomości pełnią swoje funkcje opiekuńcze, a podarować komuś anioła oznacza życzyć mu szczęścia.

Zanurzając się w świat aniołów, spoglądających z miłością na nas z płócien, możemy chociaż na chwilę zapomnieć o codziennych troskach, niepowodzeniach i otuleni ich skrzydłami poczuć się bezpiecznie.

Wystawę „Anielskie śpiewy” można obejrzeć w Galerii Tyzenhauza do 30 stycznia 2013 roku. A wiosną płótna z aniołami będą prezentowane na wystawach w Polsce.

IE

 

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content