Żądanie uwolnienia dziennikarza mediów polskich na Białorusi Andrzeja Poczobuta oraz trzydziestu kolegów, więzionych przez reżim dyktatorski Aleksandra Łukaszenki, stało się przedmiotem jednej z trzech uchwał, przyjętych przez delegatów IX Zjazdu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie, który odbył się w Warszawie, w dniu 7 października.
Oprócz solidarności zadeklarowanej przez Federację Mediów Polskich na Wschodzie z Andrzejem Poczobutem i innymi białoruskimi kolegami, przedstawiciele kilkunastu redakcji polskich mediów z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Kirgistanu i Węgier w dokumentach końcowych forum, postulowali także, iż potępiają rosyjską agresję zbrojną i wspierają polskie media na Ukrainie w niełatwej misji przeciwstawiania się rosyjskiej propagandzie, wypaczającej prawdziwy obraz rosyjskiej inwazji.
Wzmocnić media polskie na Wschodzie w występowaniu wspólnym frontem przeciwko opresyjnym i zbrodniczym reżimom dyktatorskim Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki ma oceniona pozytywnie w kolejnej uchwale przez delegatów Zjazdu polityka dofinansowania redakcji, działających za wschodnią granicą w trybie kilkuletnim.
Poza postulatami, wyrażonymi w trzech osobnych uchwałach delegaci IX Zjazdu Mediów Polskich na Wschodzie wybrali nowe władze organizacji. Jej prezesem na najbliższą roczną kadencję został Rajmund Klonowski z Kuriera Wileńskiego. W skład pomagającego prezesowi Zarządu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie weszli natomiast: Jerzy Wójcicki (Ukraina), Ryszard Stankiewicz (Łotwa), Robert Mickiewicz (Litwa), Andrzej Pisalnik (Białoruś) oraz Piotr Piętka (Węgry). Ponadto powołana została Rada Programowa organizacji, w której składzie znalazła się kolejna reprezentantka polskich mediów na Białorusi, działaczka polska i dziennikarka z Brześcia – Anna Paniszewa.
IX Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie stał się okazją do kilku ważnych dyskusji panelowych. Dwie z nich dotyczyły mediów polskich na Ukrainie oraz na Białorusi. Pierwsza – zagrożeń i wyzwań stojących przed dziennikarzami polskimi relacjonującymi sytuację w tych krajach. Drugi zaś panel, w którym media polskie na Białorusi reprezentował redaktor naczelny portalu Znadniemna.pl Andrzej Pisalnik, miał na celu omówienie roli mediów polskich na Białorusi i Ukrainie w obliczu zbrojnej agresji rosyjskiej na Ukrainie i hybrydowej, coraz bardziej totalnej, obecności „ruskiego miru” na Białorusi.
Wśród gości honorowych forum dziennikarskiego byli znani i wpływowi przedstawiciele polskiego życia politycznego, a mianowicie: wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Maria Gosiewska, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministra, pełnomocnik Rządu RP do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak oraz minister Michał Dworczyk, pełniący obowiązki szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej.
Panel: Troska mediów o wizerunek Polski za granica
Panel: Presja mediów rosyjskich w krajach bałtyckich
Panel: Zagrożenia i wyzwania polskich mediów na Ukrainie i Białorusi
Panel: Rola polskich mediów na Ukrainie i Białorusi w obliczu agresji rosyjskiej
Inauguracja obrad Federacji Mediów Polskich na Wschodzie
Znadniemna.pl