HomeSpołeczeństwoMedia polskie na Wschodzie solidarne z dziennikarzami prześladowanymi na Białorusi (Zdjęcia)

Media polskie na Wschodzie solidarne z dziennikarzami prześladowanymi na Białorusi (Zdjęcia)

Żądanie uwolnienia dziennikarza mediów polskich na Białorusi Andrzeja Poczobuta oraz trzydziestu kolegów, więzionych przez reżim dyktatorski Aleksandra Łukaszenki, stało się przedmiotem jednej z trzech uchwał, przyjętych przez delegatów IX Zjazdu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie, który odbył się w Warszawie, w dniu 7 października.

Oprócz solidarności zadeklarowanej przez Federację Mediów Polskich na Wschodzie z Andrzejem Poczobutem i innymi białoruskimi kolegami, przedstawiciele kilkunastu redakcji polskich mediów z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Kirgistanu i Węgier w dokumentach końcowych forum, postulowali także, iż potępiają rosyjską agresję zbrojną i wspierają polskie media na Ukrainie w niełatwej misji przeciwstawiania się rosyjskiej propagandzie, wypaczającej prawdziwy obraz rosyjskiej inwazji.

Wzmocnić media polskie na Wschodzie w występowaniu wspólnym frontem przeciwko opresyjnym i zbrodniczym reżimom dyktatorskim Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki ma oceniona pozytywnie w kolejnej uchwale przez delegatów Zjazdu polityka dofinansowania redakcji, działających za wschodnią granicą w trybie kilkuletnim.

Poza postulatami, wyrażonymi w trzech osobnych uchwałach delegaci IX Zjazdu Mediów Polskich na Wschodzie wybrali nowe władze organizacji. Jej prezesem na najbliższą roczną kadencję został Rajmund Klonowski z Kuriera Wileńskiego. W skład pomagającego prezesowi Zarządu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie weszli natomiast: Jerzy Wójcicki (Ukraina), Ryszard Stankiewicz (Łotwa), Robert Mickiewicz (Litwa), Andrzej Pisalnik (Białoruś) oraz Piotr Piętka (Węgry). Ponadto powołana została Rada Programowa organizacji, w której składzie znalazła się kolejna reprezentantka polskich mediów na Białorusi, działaczka polska i dziennikarka z Brześcia – Anna Paniszewa.

IX Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie stał się okazją do kilku ważnych dyskusji panelowych. Dwie z nich dotyczyły mediów polskich na Ukrainie oraz na Białorusi. Pierwsza – zagrożeń i wyzwań stojących przed dziennikarzami polskimi relacjonującymi sytuację w tych krajach. Drugi zaś panel, w którym media polskie na Białorusi reprezentował redaktor naczelny portalu Znadniemna.pl Andrzej Pisalnik, miał na celu omówienie roli mediów polskich na Białorusi i Ukrainie w obliczu zbrojnej agresji rosyjskiej na Ukrainie i hybrydowej, coraz bardziej totalnej, obecności „ruskiego miru” na Białorusi.

Wśród gości honorowych forum dziennikarskiego byli znani i wpływowi przedstawiciele polskiego życia politycznego, a mianowicie: wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Maria Gosiewska, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministra, pełnomocnik Rządu RP do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak oraz minister Michał Dworczyk, pełniący obowiązki szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Maria Gosiewska

Sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak

Prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Mikołaj Falkowski i wizceprezes Fundacji Wolność i Demokracja Maciej Dancewicz

Panel: Troska mediów o wizerunek Polski za granica

Od lewej: Roman Gorecki-Mickiewicz, założyciel wielokulturowej telewizji regionalnej BM TV, Magdalena Tadeusiak-Mikołajczak, dyrektor TVP Polonia, Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej i Juliusz Szymczak-Gałkowski, wiceprezes Zarządu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie

Magdalena Tadeusiak-Mikołajczak, dyrektor TVP Polonia

Panel: Presja mediów rosyjskich w krajach bałtyckich

Od lewej: Bartosz Chmielewski, analityk Osrodka Studiów Wschodnich, Iewa Pałasz, analityk Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej i Rajmund Klonoski, publicysta „Kuriera Wileńskiego”

Goście Zjazdu

Panel: Zagrożenia i wyzwania polskich mediów na Ukrainie i Białorusi

Od lewej: Katarzyna Kaczyńska, analityk Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej, Rusłan Szoszyn, dziennikarz „Rzeczypospolitej”, Jerzy Wójcicki, redaktor naczelny „Słowa Polskiego” i Maciej Dancewicz, wizeprezes Zarządu Fundacji Wolność i Demokracja

Rusłan Szoszyn, dziennikarz „Rzeczypospolitej”

Jerzy Wójcicki, redaktor naczelny „Słowa Polskiego”

Zygmunt Klonowski, wydawca „Kuriera Wileńskiego”

Panel: Rola polskich mediów na Ukrainie i Białorusi w obliczu agresji rosyjskiej

Od lewej: Piotr Kościński, dziennikarz i analityk ds. międzynarodowych i Eugeniusz Sało, redaktor naczelny „Kuriera Galicyjskiego”

Piotr Kościński, dziennikarz i analityk ds. międzynarodowych

Wiktoria Laskowska-Szczur, redaktor naczelna „Tęczy Żytomierszczyzny”

Eugeniusz Sało, redaktor naczelny „Kuriera Galicyjskiego”

Andrzej Pisalnik, redaktor naczelny portalu Znadniemna.pl

Krzysztof Konrad Skowroński, założyciel i prezes Radia Wnet, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Inauguracja obrad Federacji Mediów Polskich na Wschodzie

Od lewej: Ryszard Stankiewicz, prezes Związku Polaków na Łotwie i Robert Mickiewicz, redaktor naczelny „Kuriera Wileńskiego”

Jerzy Wójcicki, redaktor naczelny „Słowa Polskiego”

Rajmund Klonowski, publicysta „Kuriera Wileńskiego”

Podczas głosowania

Nowo wybrany prezes Federacji Mediów Polskich na Wschodzie Rajmund Klonowski

Rajmund Klonowski i Andrzej Pisalnik

Wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja Maciej Dancewicz gratuluje nowo wybranemu prezesowi Federacji Rajmundowi Klonowskiemu

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content