W sobotę, 12 stycznia, na spotkaniu świąteczno-noworocznym zgromadzili się w Smorgoniach członkowie miejscowego oddziału ZPB. Na uroczystość zaprosili kolegów z sąsiednich oddziałów Związku Polaków – Sół i Wojstomia, a także konsula generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka z małżonką Elżbietą.
Władze ZPB reprezentował na uroczystości wiceprzewodniczący Rady Naczelnej organizacji Wiktor Baranowicz, będący także prezesem Oddziału ZPB w Mołodecznie. Jego wizyta u rodaków w Smorgoniach stała się okazją do tego, aby omówić z nimi pomysły edukacyjno-kulturalne, które oddziały mogłyby wspólnie zrealizować w bieżącym 2019 roku.
Uroczystość zaczęła się od okolicznościowych przemówień, poświęcenia opłatków i modlitwy, którą zainicjował obecny na spotkaniu proboszcz smorgońskiej parafii pw. św. Jana Pawła II ks. Eugeniusz Uczkuronis. Uczestnicy spotkania po raz pierwszy w trwającym okresie świąteczno-noworocznym mieli okazję połamać się opłatkiem i złożyć sobie nawzajem życzenia w takim gronie.
Bohaterami dalszej części uroczystości stały się smorgońskie dzieci, uczące się języka polskiego. Przedstawiły one zgromadzonym na spotkaniu jasełka. Po widowisku każde obecne na spotkaniu dziecko otrzymało z rąk Wiktora Baranowicza i Jarosława Książka słodki prezent świąteczny, ufundowany przez Zarząd Główny ZPB.
Dorośli, wprowadzeni przez dzieci w świąteczny nastrój, kontynuowali artystyczny program spotkania. Wystąpili w nim wspólnie z zespołem „Głos znad Wilii” Inna i Czesław Zychowie, wykonując kolędy i pieśni ludowe, a także wspólnie z dziećmi demonstrując instrumentalne scenki muzyczne.
Po koncercie na salę przybyli rozśpiewani kolędnicy, którzy żartem i dowcipem rozbawili zgromadzonych, inaugurując tym samym wspólną zabawę, na którą złożyły się konkursy i gry muzyczne.
Po zakończeniu spotkania i ciepłym pożegnaniu się ze smorgońskimi Polakami konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek wraz z małżonką odwiedzili miejscowy cmentarz, aby zapalić znicze na odremontowanym pomniku, upamiętniającym żołnierzy polskich, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
Tatiana Kleszczonok ze Smorgoni
józef III / 15 stycznia, 2019
Szczęść Boże !
/