Mieszkający na Białorusi Polacy, polscy dyplomaci i osoby duchowne biorą w tych dniach udział w organizowanych na Białorusi uroczystościach, upamiętniających 40. rocznicę wyboru krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża, który przybierając imię Jan Paweł II stał się pierwszym i jak dotąd ostatnim w historii Kościoła jego zwierzchnikiem, pochodzącym z narodu słowiańskiego.
Obecny święty Kościoła Katolickiego, wybrany na jego zwierzchnika 16 października 1978 roku, Jan Paweł II został także pierwszym w historii Kościoła papieżem-Polakiem i pierwszym prawie od czasów średniowiecza, czyli od 1523 roku, biskupem Rzymu, niebędącym Włochem.
W niedzielę, 14 października, centralne uroczystości, upamiętniające wybór na zwierzchnika Kościoła Katolickiego kardynała z Krakowa, odbyły się w Archikatedrze pw. Najświętszej Marii Panny w stolicy Białorusi – Mińsku. Uroczystą Mszę św. celebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej Aleksander Jaszewski.
Hierarcha, wygłaszając homilię podkreślił, że pontyfikat Jana Pawła II spowodował odnowienie w życiu Kościoła nie tylko w całym świecie, ale także na Białorusi. Podczas pontyfikatu Jana Pawła II bowiem na Białorusi pojawił się pierwszy biskup, podniesiony później do godności kardynała, śp. Kazimierz Świątek – jeden ze współzałożycieli Związku Polaków na Białorusi, wiceprezes i członek pierwszego składu Zarządu Głównego organizacji, zrzeszającej mieszkających na Białorusi Polaków.
Uroczystości, odbywające się w mińskiej archikatedrze, uświetnił muzyką i śpiewem polski zespół góralski „Tekla Klebetnica”, pochodzący z Ustronia, leżącego 60 kilometrów od rodzinnych Wadowic Karola Wojtyły.
Po uroczystym nabożeństwie artyści z Polski zagrali dla zgromadzonych w archikatedrze przepiękny koncert, którego organizatorami były Ambasada RP w Mińsku oraz Instytut Polski w Mińsku. Przedstawiciele obu instytucji byli licznie reprezentowani na uroczystości rocznicowej. Reprezentacji ambasady przewodził osobiście Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, a ekipie Instytutu Polskiego – p.o. obowiązki dyrektora Instytutu Tomasz Adamski. Archikatedra wypełniona była również przez mieszkających w Mińsku przedstawicieli środowisk polskich, w tym przez działaczy Związku Polaków na Białorusi. Przybyli także goście z Warszawy, wśród których byli obecni przedstawiciele Polskiego Kościoła Prawosławnego, m.in. ks. mitrat płk rez. Michał Dudicz z Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Obecni byli również akredytowani na Białorusi reprezentanci przedstawicielstw dyplomatycznych różnych państw i przedstawiciele diaspory żydowskiej.
Przemawiając do zgromadzonych Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski zwrócił uwagę, że chociaż o św. Janie Pawle II Polacy mówią jako o „naszym papieżu”, to tak naprawdę należał on do całego świata. „Przez 27 lat jego pontyfikatu byliśmy świadkami niezwykłych zmian historycznych, w tym także zachodzących w naszym regionie, oraz przemian, które odbywały się w samym Kościele” – powiedział ambasador, wskazując na to, że wybór kapeli, która uświetniła uroczystość wspaniałym koncertem, nie był przypadkowy, gdyż „papież uwielbiał muzykę góralską, będącą muzyką gorącą, szczerą i otwartą”.
W czasie koncertu brzmiały piosenki religijne i góralskie oraz własne kompozycje zespołu. Cały kościół śpiewał razem z zespołem „Barkę”, „Czarną Madonnę” oraz „Abba Ojcze” i to wspólne śpiewanie brzmiało bardzo wzruszająco! W niektórych momentach muzyka góralska, cygańska i żydowska brzmiała tak emocjonalnie, że chciało się tańczyć. Zwrócił na to uwagę, dziękując zespołowi za koncert, ks. biskup Aleksander Jaszewski, porównując śpiew artystów ze śpiewem biblijnego króla Dawida ku chwale Pana Boga.
W najbliższych dniach koncerty „Tekli Klebetnicy”, poświęcone 40. rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II, odbędą się w Mohylewie, Witebsku, Miorach i Głębokiem. Ostatni koncert zaplanowany jest na najbliższą niedzielę, 21 października, w Grodnie.
Zespół „Tekla Klebetnica” powstał w 2006 roku z inicjatywy akordeonisty Zygmunta Czupryna. W jego składzie występują Anna Czupryn, genialna skrzypaczka i wokalistka, oraz Stanisław Dudek, kontrabasista. Nazwa zespołu „Tekla Klebetnica” oznacza wiejską plotkarę. Obecnie artyści zespołu koncertują po całej Polsce i poza jej granicami. W swojej twórczości łączą muzykę folkową (góralską, węgierską, cygańską, żydowską) z elementami klasyki i jazzu. Zespół był doceniony przez widzów emitowanego na antenie TVN programu „Mam Talent”, zajmując II miejsce. Artyści czerpią Inspiracje z muzyki południowej Polski, muzyki słowackiej, węgierskiej i rumuńskiej. Ciągle szkolą swoje umiejętności i urozmaicają repertuar zespołu.
Paulina Juckiewicz z Mińska
Paulina Juckiewicz / 16 października, 2018
16.10.2018 – koncert w Katedrze, Mohylew
17.10.2018 – koncert w Katedrze, Wiebsk
18.10.2018 – koncert w kościele katolickim, Miory
19.10.2018 – koncert w kościele katolickim, Głębokie
20.10.2018 – koncert w Katedrze, Grodno
21.10.2018 – koncert w kościele katolickim, Grodno
/
Paulina Juckiewicz / 16 października, 2018
17.10.2018 – koncert w Katedrze, Witebsk
/
józef III / 16 października, 2018
Wzruszające ! Piękne !
/