HomeReligiaUroczystości z okazji 40. rocznicy wyboru na papieża św. Jana Pawła II odbyły się w Lidzie

Uroczystości z okazji 40. rocznicy wyboru na papieża św. Jana Pawła II odbyły się w Lidzie

Oddział Związku Polaków na Białorusi w Lidzie we współpracy z  duchowieństwem diecezji grodzieńskiej, we wtorek, 16 października, uczcił 40. rocznicę wyboru na papieża św. Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się w lidzkim kościele farnym Podniesienia Krzyża Świętego.

Uroczystą Mszę św. celebrował biskup pomocniczy diecezji grodzieńskiej Józef Staniewski

Przygotowany przed Oddział ZPB w Lidzie kulturalny program uroczystości poprzedziła uroczysta Msza św., którą w asyście licznych księży celebrował biskup pomocniczy diecezji grodzieńskiej Józef Staniewski.

W wygłoszonej podczas nabożeństwa homilii hierarcha przypomniał o nauczaniu św. Jana Pawła II i jego drodze życiowej, które pomagają znajdywać odpowiedzi na powstające aktualnie przed ludźmi pytania i wątpliwości, a także rozwiązywać problemy współczesnego świata.

Po nabożeństwie w świątyni odbyła się wieczornica, poświęcona Janowi Pawłowi II, podczas której na dużym ekranie wyświetlono zdjęcia świętego, opowiadające o jego życiu, poczynając od zdjęć z dzieciństwa i na zdjęciach z ostatnich dni ziemskiego żywotu św. Jana Pawła II kończąc.

Potem odbył  się uroczysty koncert, przygotowany siłami uczniów Szkoły Społecznej Języka Polskiego, działającej przy miejscowym oddziale ZPB. W koncercie wystąpiły dziecięce zespoły: „Brawo”, „Młode Pokolenie”, „Pierwszoklasiści” oraz reprezentacyjny zespół wokalny Oddziału ZPB w Lidzie „Lidziejka”.

Występ zespołów „Młode Pokolenie” i „Pierwszoklasiści”

Śpiewa zespół „Brawo”

Na zakończenie koncertu wszyscy, biorący w nim udział artyści wraz z publicznością, wypełniającą po brzegi świątynie, odśpiewali uroczyście Hymn III tysiąclecia.

Na lidzkie uroczystości z okazji 40. rocznicy wyboru na papieża św. Jana Pawła II przybyli liczni goście z Grodna i Grodzieńszczyzny. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele Zarządu Głównego ZPB na czele z prezes organizacji Andżeliką Borys, a także reprezentacja Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z konsulem Andrzejem Raczkowskim.

Goście uroczystości: konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie Andrzej Raczkowski, prezes Oddziału ZPB w Lidzie Irena Biernacka, prezes ZPB Andżelika Borys i wiceprezes ZPB Marek Zaniewski

Uroczystość w lidzkim kościele farnym Podniesienia Krzyża Świętego, upamiętniająca 40. rocznicę wyboru na papieża św. Jana Pawła II, to nie jedyne wydarzenie, które z tej okazji odbyło się w Lidzie. Dwa dni wcześniej – w niedzielę, 14 października – koncert  i wystawę prac malarskich z tej samej okazji zorganizował w kościele Miłosierdzia Bożego na lidzkim osiedlu Mołodiożnyj, działający tutaj oddział ZPB.

Mszę świętą w kościele parafialnym Miłosierdzia Bożego na osiedlu Mołodiożnyj celebrował ks. proboszcz Andrzej Znosko

Podczas uroczystości na osiedlu Mołodiożnyj wystąpił działający przy miejscowym oddziale ZPB chór „Śpiewający sercem”

Uroczystość na osiedlu Mołodiożnyj zaszczycił obecnością konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek

Podczas uroczystości na osiedlu Mołodiożny Zarząd Główny ZPB reprezentował wiceprezes Marek Zaniewski

Wystawa malarska poświęcona św. Janowi Pawłowi II

Znadniemna.pl, zdjęcia Aleksego Gila i Marka Zaniewskiego

Najnowsze komentarze

  • Thanks for the article post.Really thank you! Great.

  • Szczęść Boże !

Skomentuj

Skip to content