Teatrzyk ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach zdobył Grand Prix tegorocznego, organizowanego przez Związek Polaków na Białorusi, XI Przeglądu Małych Form Teatralnych, który przebiegał pod dewizą „Grodzieńskie Teatralia – czyli artystyczne zdarzenia sceniczne”.
XI Przegląd Małych Form Teatralnych „Grodzieńskie Teatralia – 2017” odbył się przed publicznością, która po brzegi wypełniła w niedzielę, 5 października, salę aktową ZPB.
Organizator przeglądu z ramienia ZPB – wiceprezes organizacji ds. Kultury Renata Dziemiańczuk -powitała honorowych gości przeglądu, wśród których znaleźli się m.in. prezes ZPB Andżelika Borys oraz konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką Elżbietą.
Grę młodych aktorów, pomysły reżyserskie, scenografię i inne elementy, zgłoszonych do przeglądu przedstawień teatralnych oceniało jury w składzie: Krzysztof Zemło (przewodniczący jury) – znany i ceniony na Podlasiu reżyser, aktor, pedagog i instruktor warsztatów teatralnych dla dzieci; Wiesława Kozioł – nauczycielka języka polskiego w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Grodnie oraz Irena Ejsmont – działaczka ZPB, znawczyni twórczości Elizy Orzeszkowej i polskiej literatury.
Na przegląd, jak ogłosiła przed jego rozpoczęciem Renata Dziemiańczuk, nie dotarło w tym roku z powodu chorób aktorów trzy zespoły teatralne. W ten sposób na osąd publiczności i jury zostały przedstawione spektakle przygotowane przez cztery zespoły: Teatrzyk Szkółki Parafialnej w Werenowie pod kierownictwem ks. Genadiusza Romaszki SAC, który przedstawił misterium pt. „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał”; Dziecięca Grupa Teatralna „Lidziany” z Lidy, która przywiozła do Grodna spektakl pt. „Uwierzyć nadziei wbrew nadziei”, będący adaptacją tekstu, napisanego przez zakonnicę z Lidy Alicję Szadurską, należącą do zakonu Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame (SSND); Dziecięca Grupa Teatralna „Muszki” ze Szkoły Średniej nr 2 w Mohylewie, która wystąpiła z inscenizacją popularnej dziecięcej piosenki pt. „Mucha w mucholocie”, autorstwa Aidy Kosojan-Przybysz oraz aktorskie trio ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, które zaprezentowało inscenizację wiersza pt. „Ewa” Juliana Tuwima.
Dziecięca Grupa Teatralna „Lidziany” z Lidy
Teatrzyk Szkółki Parafialnej w Werenowie pod kierownictwem ks. Genadiusza Romaszki SAC
Dziecięca Grupa Teatralna „Muszki” ze Szkoły Średniej nr 2 w Mohylewie
Aktorskie trio ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach
Jury przeglądu oprócz wytypowania zdobywców Grand Prix przeglądu miało rozdać nagrody w kilku nominacjach, zespołowych oraz wyróżnić indywidualnie najlepszą aktorkę i najlepszego aktora.
W nominacji „poprawność przekazywania tekstu” jury uznało za najlepszy teatrzyk „Lidziany” z Lidy.
W nominacji „najlepsza scenografia, dekoracja i kostium” zwyciężyły „Muszki” z Mohylewa.
Za najlepiej wyreżyserowany jurorzy uznali natomiast spektakl pt. „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał” wystawiony przez Teatrzyk Szkółki Parafialnej w Werenowie.
W nominacjach aktorskich jurorzy musieli się przyznać, że nie potrafią ocenić, gra której z aktorek Ilony Iwaszkiewicz z Lidy (rola „złego charakteru” w spektaklu „Uwierzyć nadziei wbrew nadziei”), czy Kariny Sareło z Werenowa (rola „pani w kapeluszu” w misterium „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał”) była bardziej wyrazista i warta wyróżnienia.
Postanowiono zatem przyznać tytuł „najlepszej aktorki” XI Przeglądu Małych Form Teatralnych „Grodzieńskie Teatralia – czyli artystyczne zdarzenia sceniczne” ex aequo obu aktorkom.
Za najlepszą aktorską pracę wśród chłopaków jurorzy uznali rolę Poncjusza Pilata, którą w misterium „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał” zagrał Aleksy Łastowski.
Gratulując uczestnikom przeglądu zdobytych wyróżnień prezes ZPB Andżelika Borys wyraziła nadzieję, że nauka języka polskiego poprzez teatr będzie popularna w uczniowskich środowiskach na Białorusi także w przyszłości. – Dzięki waszej fascynacji teatrem Związek Polaków będzie mógł organizować kolejne edycje tego wspaniałego konkursu – mówiła Andżelika Borys.
Doskonałym sposobem nauczania języka polskiego nazwał prowadzenie przy szkołach teatrzyków w języku polskim konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.
Po zakończeniu przeglądu i ogłoszeniu wyników konkursu przewodniczący jury aktor i reżyser Krzysztof Zemło zaprosił wszystkich młodych aktorów do wzięcia udziału w warsztatach teatralnych pod jego kierownictwem.
Znadniemna.pl