W tym roku, po raz pierwszy w historii Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, sam festiwal poprzedzają przygotowania z udziałem kresowych dziennikarzy i artystów plastyków. Obok kolegów z Litwy, Ukrainy i Rosji, w przygotowaniach do festiwalu uczestniczą reprezentanci Związku Polaków na Białorusi, w tym nasza wysłanniczka Ludmiła Burlewicz.
Będący prologiem do XXI Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie projekt artystyczny z udziałem dziennikarzy i malarzy nosi nazwę INTER ART PROLOG. Realizowana przez Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, przy wsparciu Warmińsko-Mazurskiego Instytutu Hortiterapii inicjatywa jest finansowana ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, a patronatem objęła ją Burmistrz Miasta Mrągowa Otolia Siemieniec. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują z kolei: Program Pomost, realizowany przez znaną dziennikarkę Zofię Wojciechowską w Radiu WNET, Gazeta Olsztyńska oraz Kurier Mrągowski.
Przybyli na INTER ART PROLOG do Mrągowa dziennikarze kresowi w zgranym zespole pracują nad stworzeniem gazetki XXI Festiwalu Kultury Kresowej, promującej miasto i festiwal. Pismo ukaże się drukiem i będzie rozpowszechniane wśród uczestników i gości festiwalu podczas wszystkich festiwalowych wydarzeń artystycznych.
W zespole redakcyjnym, utworzonym na potrzeby festiwalu i INTER ART PROLOG pracowali, wspierani przez kresowych malarzy, reprezentanci polskich gazet i portali ze Wschodu, między innymi: Znadniemna.pl, „Magazyn Polski na uchodźstwie”, pl.delfi.lt, Polacynasyberii.pl oraz Gazety Polskiej na Bukowinie.
Dla dziennikarzy i malarzy w ramach projektu „Listy z Mazur” zorganizowane zostały warsztaty kaligraficzne, które poprowadził Zbigniew Urbalewicz, wykładowca na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Olsztyńskiego. Wraz ze Zbigniewem Urbalewiczem uczestnicy warsztatów próbowali znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak pisać listy? Czy list koniecznie musi być napisany długopisem? Czy musi być dokończony? Czy charakter pisma świadczy o charakterze piszącego?
Wykładowca okazał się człowiekiem niezwykle charyzmatycznym, ale też czasami – nieprzewidywalnym. Zapoznając uczestników szkolenia z tajemnicami kaligrafii Zbigniew Urbalewicz wyznał, że osobiście nigdy nie korzysta ze zwykłego długopisu. Za pomocą czego pisze? Najczęściej wykorzystuje tusz. Czym nanosi go na papier? Instrumentarium jest niezwykle bogate: zaczynając od zwykłego ptasiego pióra, poprzez różnego rodzaju pędzle, aż po pałeczki lipowe, bambusowe i inne. W pewnym momencie pan Zbigniew zamoczył rękę w tuszu, pozostawiająć ślad dłoni na papierze i powiedział, że to także może być listem. Żeby napisać list na czarnym papierze, wykładowca użył środka do czyszczenia Domestos i zwykłego korektora.
W podziękowaniu za ciekawe zajęcia pan Zbigniew otrzymał od swoich uczniów ananas. Po czym, ku ich zdziwieniu, odkroił kawałek liścia i napisał nim słowo!
Ważnym elementem zajęć, w ramach INTER ART PROLOG do XXI Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, są spotkania integracyjne, dzięki którym uczestnicy mogą poznawać się nawzajem, wymieniać się doświadczeniami i omawiać nurtujące ich problemy.
Co jeszcze czeka uczestników warsztatów dziennikarskich przed rozpoczęciem Festiwalu? Będą to: wizyta w redakcji Gazety Olsztyńskiej, udział w konferencji prasowej, oddanie do druku gazetki festiwalowej i, oczywiście, udział w XXI Festiwalu Kultury Kresowej.
Uczestniczący w INTER ART PROLOG malarze szykują się tymczasem do wernisażu wystawy swoich obrazów, które powstają specjalnie na potrzeby tegorocznego Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, który odbędzie się w dniach 7-9 sierpnia.
Ludmiła Burlewicz z Mrągowa