HomeSportDeszcz medali dla ZPB po pierwszym dniu Igrzysk!

Deszcz medali dla ZPB po pierwszym dniu Igrzysk!

Aż siedemnaście medali w trzech dyscyplinach, w których finały odbyły się w pierwszym dniu zawodów XVII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych, odbywających się w tych dniach na Śląsku, zdobyła reprezentacja działającego przy Związku Polaków na Białorusi Polskiego Klubu Sportowego „Sokół”.

Reprezentacja "Sokoła" na Igrzyskach

Reprezentacja „Sokoła” na Igrzyskach

Nasi sportowcy w swoich konkurencjach triumfowali aż siedem razy! Tyle samo udało im się zdobyć srebrnych krążków. Trzy razy Polacy z Białorusi stawali na trzecim stopniu podium.

Reprezentanci ZPB podczas otwarcia Igrzysk

Reprezentanci ZPB podczas prezentacji drużyn narodowych na otwarciu XVII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych

Sokol_otwarcie_1

W pierwszym po otwarciu dniu Igrzysk, czyli 3 sierpnia, w różnych kategoriach wiekowych o tytuły mistrzowskie Igrzysk nasi sportowcy rywalizowali w szachach, pływaniu i kolarstwie. Najwięcej sukcesów odnieśli w najbardziej intelektualnej dyscyplinie sportowej. Aż dwa złote krążki położyła do skarbonki reprezentacji ZPB jedna z najbardziej doświadczonych zawodniczek reprezentacji, startująca w kategorii wiekowej 60+ szachistka Irena Tuparina. Po jednym złocie zdobyli szachiści Sergiusz Pożarny (kat. 31-50 lat) oraz Erast Zakirow (kat. 51-60 lat).

W sprincie pływackim (50 metrów) na dużym basenie triumfowała gwiazda wielu Igrzysk Polonijnych w różnych dyscyplinach – Ewelina Kaśko, a jeden z najmłodszych zawodników reprezentacji – Herman Szmuciński nie miał sobie równych na tym samym dystansie wśród rówieśników w kategorii wiekowej do 13 lat.

Złoto w kolarstwie górskim, w kategorii K-1 (do 18 roku życia), wywalczyła też nasza reprezentantka Alesia Krupiewicz.

Igrzyska Polonijne to także możliwośc zaprzyjaźnienia się z Rodakami z różnych krajów świata

Igrzyska Polonijne to także możliwośc zaprzyjaźnienia się z Rodakami z różnych krajów świata

Sokol_i_USA

Po pierwszym dniu Igrzysk Polacy z Białorusi udowodnili, że mogą rywalizować z Rodakami z całego świata w różnych konkurencjach sportowych o najcenniejsze trofea.

Sokol_podium

Nasza reprezentacja jest jedną z najliczniejszych na Igrzyskach – liczy 81 zawodników. Ogółem na obiektach sportowych XVII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych na Śląsku pojawi się 780 zawodników z 26 krajów, w których mieszkają Polacy.

Organizatorem najbardziej prestiżowej imprezy sportowej wśród Polonii i Polaków za granicą, jaką są odbywające się co dwa lata Światowe Letnie Igrzyska Polonijne, jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Znadniemna.pl, zdjęcia – Marek Zaniewski

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content