HomeKulturaJuż wkrótce II Festiwal Piosenki im. Anny German w Mińsku

Już wkrótce II Festiwal Piosenki im. Anny German w Mińsku

Zgłoszenia uczestników będą przyjmowane do 15 września, a sam konkurs odbędzie się w sobotę 28 września.

Współorganizatorka Festiwalu Piosenki im. Anny German Maryna Towarnicka, fot.: wandrowka.by

Współorganizatorka Festiwalu Piosenki im. Anny German Maryna Towarnicka, fot.: wandrowka.by

Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają wokalistów, mieszkańców Białorusi, którzy ukończyli 15 lat oraz zespoły muzyczne z uczestnikami tej samej kategorii wiekowej.

Organizatorami festiwalu są: Białoruski Związek Działaczy Muzycznych, reprezentowany przez duet „Wspólna Wędrówka” oraz Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku. Wedle organizatorów zainteresowani są oni aktywnym udziałem w festiwalu przede wszystkim reprezentantów środowisk polskich z Białorusi.

Wśród celów konkursu organizatorzy wymieniają: popularyzację twórczości artystycznej Anny German, promocję artystów muzycznych a także integrację środowiska artystycznego na Białorusi.

– Duet „Wspólna Wędrówka” od momentu powstania w 2005 roku popularyzuje twórczość Anny German – opowiada uczestniczka duetu i współorganizatorka festiwalu Maryna Towarnicka. Według naszej rozmówczyni to właśnie włączenie do repertuaru duetu piosenek, wykonywanych przez Annę German, zespołowi temu udało się wypromować przed polską publicznością i uczestniczyć w licznych, organizowanych w Polsce przeglądach i festiwalach poświęconych twórczości legendarnej polskiej piosenkarki. – Dzięki temu poznałyśmy między innymi wdowca po piosenkarce Zbigniewa Tucholskiego, który kilka razy gościł nas w domu Anny German – mówi pani Maryna.

Idea organizowania na Białorusi Festiwalu Piosenki im. Anny German zrodziła się w rozmowie uczestniczek duetu „Wspólna Wędrówka” Maryny Towarnickiej i Nadziei Brońskiej ze znającym Annę German za życia reżyserem i muzykiem polskim Gerardem Nowakiem. – Po tej rozmowie napisałyśmy projekt zorganizowania festiwalu, który został zaakceptowany przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku – wspomina Maryna Towarnicka.

Tegoroczny II Festiwal Piosenki im. Anny German pierwotnie miał odbyć się w lipcu, ale organizatorzy stwierdzili, iż pora urlopowa może być niewygodna dla wielu potencjalnych uczestników konkursu.

Kolejne edycje festiwalu będą odbywały się każdego roku pod koniec maja.

Chętni do wzięcia udziału w konkursie II Festiwalu Piosenki im. Anny German w Mińsku mogą się zapoznać z regulaminem konkursu na stronie internetowej Instytutu Polskiego w Mińsku.

a.pis.

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content