HomeKulturaMotion Trio z okazji Dnia Konstytucji i Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Motion Trio z okazji Dnia Konstytucji i Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Koncert zespołu akordeonistów klasy światowej Motion Trio z Polski zorganizowały 5 maja dla Polaków białoruskiej stolicy w charakterze podarunku z okazji świąt Konstytucji 3 Maja i Dnia Polonii i Polaków za Granicą Instytut Polski w Mińsku i Ambasada RP w Republice Białoruś.

Afisz koncertu Motion Trio w Mińsku

Afisz koncertu Motion Trio w Mińsku

Koncert odbył się w sali Białoruskiej Filharmonii Narodowej i cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców białoruskiej stolicy. Miejsca na sali dla działaczy miejscowego oddziału Związku Polaków na Białorusi oraz innych organizacji polskich zostały ufundowane przez Ambasadora RP Leszka Szerepkę.

Przemawia Leszek Szerepka, ambasador RP w Mińsku

Przemawia ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka

Dyplomata, korzystając z obecności na koncercie mieszkających w Mińsku rodaków, wygłosił mowę z okazji przypadających na początek maja świąt narodowych. Przypomniał o znaczeniu dla Polaków, ale także litewskiego, białoruskiego i ukraińskiego narodów, zamieszkujących XVII-wieczną Rzeczpospolitą Polską, uchwalenia w 1971 roku pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji.

Ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka dekoruje zasłużonego dla Kultury Polskiej kierownika artystycznego Białoruskiej Filharmonii Narodowej Jerzego Hildiuka

Ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka dekoruje zasłużonego dla Kultury Polskiej kierownika artystycznego Białoruskiej Filharmonii Narodowej Jerzego Hildiuka

Koncert świąteczny w Białoruskiej Filharmonii Narodowej stał się okazją do wręczenia przez Leszka Szerepkę kierownikowi artystycznemu tej instytucji kultury Białorusi Jerzemu Hildiukowi odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawanego za wybitny wkład w rozwój polskiej kultury przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Przemawia Jerzy Hildiuk

Przemawia Jerzy Hildiuk

– Zawdzięczając wielkiemu entuzjazmowi pana Jerzego Hildiuka realizowana jest ścisła współpraca Filharmonii z Instytutem Polskim w Mińsku. A owocem tej współpracy jest duża liczba koncertów polskiej muzyki w wykonaniu zarówno przez miejscowych artystów, jak i przez muzyków oraz zespoły muzyczne z Polski – mówił ambasador, gratulując Jerzemu Hildiukowi wysokiego wyróżnienia.

Nagrodzony z kolei wyraził przekonanie, że otrzymane przez niego wyróżnienie stanie się krokiem w dalszym rozwoju polsko-białoruskiej współpracy w dziedzinie muzyki. – Traktuję tę nagrodę jako wyróżnienie dla całego zespołu Filharmonii Narodowej – powiedział jej kierownik artystyczny.

Na scenie - Motion Trio

Na scenie – Motion Trio

Po uroczystych i wzruszających wystąpieniach scenę zajęli muzycy z Polski. Motion Trio, w skład którego wchodzą akordeoniści klasy światowej – założyciel zespołu Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn – wykonali swoje najlepsze kompozycje, demonstrując, że akordeon, jako instrument muzyczny, ma naprawdę niegraniczone możliwości w rękach wirtuozów.

Motion_Trio_1

Motion_Trio_2

Janusz Wojtarowicz, założyciel i lider zespołu Motion Trio

Janusz Wojtarowicz, założyciel i lider zespołu Motion Trio

Marcin Gałażyn

Marcin Gałażyn

Motion Trio dziękuje mińskiej publiczności

Motion Trio dziękuje mińskiej publiczności

Zwracając się do publiczności lider Motion Trio i autor większości wykonywanych przez zespół kompozycji Janusz Wojtarowicz ujawnił, że Białoruś stała się czterdziestym krajem świata, w którym Motion Trio zagrało koncert za okres dziewiętnastu lat istnienia zespołu.

Ludmiła Burlewicz z Mińska, zdjęcia Aleksandra Wasilenki

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content