HomeWiadomości z PolskiZjazd Polonii przeciw dyskryminacji Polaków na Białorusi

Zjazd Polonii przeciw dyskryminacji Polaków na Białorusi

IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy wyraził zdecydowany protest przeciwko naruszaniu praw człowieka i dyskryminowaniu członków Związku Polaków na Białorusi – głosi uchwała przyjęta w niedzielę w Pułtusku przez uczestników Zjazdu.

Uchwała została przyjęta przez aklamację, podobnie jak dwie kolejne, w których uczestnicy Zjazdu protestują przeciw uchwaleniu przez Sejm Republiki Litewskiej ustawy pogarszającej możliwości nauczania języka polskiego oraz popierają działania Macierzy Szkolnej i Związku Polaków na Litwie na rzecz „odzyskania należnych im praw”.

Zjazd wyraża ogromne uznanie nauczycielom polonijnym, duchownym oraz organizatorom szkolnictwa za ich „zaangażowanie w zachowanie języka polskiego, tożsamości narodowej i wary w polskiej diasporze na świecie”.

Zjazd wniósł również o uchwalenie nowej ustawy repatriacyjnej. Postulował też, by MSZ zdecydowanie reagował na wszystkie przypadki deprecjonowania w światowych mediach autorytetu głowy państwa polskiego. Zjazd zaapelował też w niedzielę, by organy władzy państwowej należycie upamiętniały rocznice zbrodni wołyńskiej, dokonanej na Polakach przez UPA. – Dla zachowania prawdy historycznej należy mówić otwarcie o zbrodni ludobójstwa na Wołyniu – podkreślono w dokumencie Zjazdu.

PAP

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content