Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor nadawanej z Polski za pośrednictwem satelity niezależnej białoruskiej telewizji Biełsat wjechała na teren Białorusi, po prawie dziesięciu latach zakazu odwiedzania kraju, dla którego tworzy profesjonalny produkt dziennikarski.
Wczoraj, 15 kwietnia, w pierwszym dniu pobytu na Białorusi dyrektor Biełsatu zwiedziła Grodno i odwiedziła kapelana ZPB ks. Aleksadra Szemeta w podgrodzieńskich Adamowiczach. Wstąpiła też między innymi do siedziby Związku Polaków na Białorusi, żeby spotkać się z przyjaciółmi, których nie mogła odwiedzać od grudnia 2005 roku, kiedy ją deportowano z lotniska w Mińsku, ogłaszając, iż jest na Białorusi osobą niepożądaną.
Kara, która spotkała Agnieszkę Romaszewską-Guzy ze strony władz Białorusi w 2005 roku, wiązała się między innymi z tym, że jako ówczesna korespondent Telewizji Polskiej obiektywnie relacjonowała przebieg konfliktu między niezależnym ZPB a władzami Białorusi, wspierając tym samym Polaków na Białorusi w walce o ich prawa.
Agnieszka Romaszewska-Guzy w siedzibie ZPB spotkała się z prezesem organizacji Mieczysławem Jaśkiewiczem, przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB Andżeliką Borys oraz wystąpiła przed uczniami Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie.
Przemawiając do młodych Polaków znana dziennikarka podkreślała znaczenie znajomości języka polskiego dla rozwoju osobowości i budowania tożsamości mieszkańców Białorusi, niezależnie od tego, czy są Polakami, czy Białorusinami. – Dzięki znajomości języka polskiego będziecie mogli lepiej poznać historię kraju, w którym mieszkacie, gdyż większość informacji na ten temat znajdziecie w źródłach polskojęzycznych – mówiła dyrektor Biełsatu.
Podczas spotkania z młodzieżą na dowód wdzięczności Polaków na Białorusi za okazaną pomoc i wsparcie, prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz wręczył Agnieszce Romaszewskiej-Guzy obrazek z widokiem przedwojennego Grodna, autorstwa grodzieńskiego artysty Jana Periegińca.
Takie same pamiątki otrzymają najbardziej zasłużeni dla społeczności polskiej na Białorusi goście zaplanowanych na 18-19 kwietnia w Warszawie uroczystości z okazji 10-lecia działalności ZPB w warunkach nieuznawania przez władze Białorusi.
Znadniemna.pl