HomeKultura„Szeptem” o białorusko-polskim pograniczu

„Szeptem” o białorusko-polskim pograniczu

Prezentacja książki pt. „Szeptem” autorstwa Witala Woranawa, białoruskiego literata, wydawcy, tłumacza i publicysty, odbędzie się 28 kwietnia w Brzeskiej Obwodowej Bibliotece im. Maksima Gorkiego o godzinie 17.00.

Vital_Voranau_ksiazka_Szeptem_str

Okładka książki „Szeptem”, fot.: zksiazkawdloni.pl

Swój debiutancki tomik prozy, napisanej na podstawie materiałów zebranych podczas ekspedycji po białorusko-polskim pograniczu autor przedstawi osobiście.

Vital_Voranau_slider

Wital Woranaw, fot.: wikipedia.pl

Wital Woranaw jest Białorusinem, mieszkającym w Polsce. Urodził się w Głębokim w 1983 roku. W wieku trzynastu lat wraz z rodzicami wyemigrował do Polski, gdzie ukończył Pierwsze Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu, po którym studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w tym samym mieście oraz na Uniwersytecie Masaryka w czeskim Brno.

W Poznaniu Wital Woranaw założył Białoruskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, którego został kierownikiem. Założył też białoruskie wydawnictwo „Biały kruk” (“Белы крумкач” – biał.) Jest jednym z redaktorów wydawanego w Gnieźnie białoruskiego czasopisma literackiego „Zeszyty poetyckie”, w którym w 2013 roku opublikował cykl opowiadań pt. „Wielkie Księstwo Białoruś”.

Vital_Voranau_i_babcia_str

Wital Woranaw podczas ekspedycji po polsko-białoruskim pograniczu, fot.: facebook.com

W formie książkowej wydał po raz pierwszy zbiór 18 esejów o polsko-białoruskim pograniczu opartych na treści rozmów z jego mieszkańcami. Tę pracę zatytułował „Szeptem”, gdyż prawdopodobnie takim sposobem mieszkańcy polsko-białoruskiego pogranicza komunikowali autorowi najciekawsze treści, dotyczące ich życia.

Książka „Szeptem” Witala Woranawa została wydana w dwóch językach – białoruskim i polskim. Na polski z białoruskiego oryginału przetłumaczyła ją Monika Uranek, a zilustrował białoruski artysta-plastyk Uładzimir Bludnik.

Wydanie książki odbyło się w ramach stypendium dla artystów, ufundowanego przez Prezydenta Miasta Białegostoku.

Zainteresowani szczegółami zaplanowanej na 28 kwietnia prezentacji książki „Szeptem” mogą się kontaktować z organizatorem prezentacji Tamarą Głazkową, dzwoniąc na telefon: +375 162 209035.

Znadniemna.pl na podstawie brl.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content