HomeKulturaZabawa wielkanocna w Mińsku

Zabawa wielkanocna w Mińsku

Koncert i zabawę z okazji święta Wielkiej Nocy zorganizował w Mińsku miejscowy oddział Związku Polaków na Białorusi. We wspólnym z Polakami świętowaniu Zmartwychwstania Chrystusa uczestniczyły gwiazdy białoruskiej sceny muzycznej.

Minsk_Koncert_Wielkanoc_08

Prowadząca koncert Ludmiła Burlewicz zapowiada występ zespołu „Czarna Perła”

Spotkanie wielkanocne Polaków, mieszkających w stolicy Białorusi, zaczęło się od koncertu, w którym artyści, działający przy Oddziale ZPB w Mińsku, zaprezentowali lubiane przez polską społeczność białoruskiej stolicy piosenki i utwory muzyczne.

Minsk_Koncert_Wielkanoc_05

Chór  „Tęcza”

Nie obeszło się bez premierowych piosenek. Znana w Mińsku piosenkarka Helena Abramowicz zaśpiewała nowy utwór, który skomponowała do poezji ks. Jana Twardowskiego. Piosenkami o wiośnie i Warszawie bawił zgromadzonych chór „Tęcza”, a Trio Loreleja stworzyło na sali atmosferę balu, wykonując utwory Chopina i Vivaldiego.

Minsk_Koncert_Wielkanoc_03

Trio Loreleja

W koncercie nie zabrakło występów artystów znanych i lubianych nie tylko w Mińsku, lecz także na całej Białorusi, a nawet w Polsce. Popisami akordeonowymi i śpiewem zauroczył publiczność, występujący w duecie z Aleksandrem Kokotliwym, Witalij Woronko – pochodzący z Baranowicz jeden z bohaterów zeszłorocznej edycji show telewizyjnego The Voice of Poland w TVP2 (zamieszczone na YouTubie nagranie występu Witalija w polskiej telewizji zostało obejrzane przez ponad 70 tysięcy użytkowników serwisu).

Minsk_Koncert_Wielkanoc_04

Akordeonista Witalij Woronko w duecie z Aleksandrem Kokotliwym

Kolejną gwiazdą wielkanocnego koncertu stała się Nadzieja Brońska – laureatka wielu konkursów wokalnych, między innymi Międzynarodowego Festiwalu im. Anny German.
Z piosenkami autorstwa Włodzimierza Baranowskiego wystąpił kierowany przez niego zespół „Wiosna”, akompaniujący solistce Oldze Guczek.

Minsk_Koncert_Wielkanoc_01

Nadzieja Brońska

Żadna impreza muzyczna Polaków Mińska nie obchodzi się bez występu jednego z najciekawszych zespołów polskich na Białorusi, jakim jest zespół „Młode Babcie”. „Młode Babcie” nie zawiodły oczekiwań publiczności, po raz kolejny udowadniając tańcem i śpiewem, że optymizm, energia i poczucie humoru są najskuteczniejszymi lekami dla ludzi w każdym wieku.

Minsk_Koncert_Wielkanoc_09

Zespół „Młode Babcie”

Rozgrzana przez „Młode Babcie” publiczność została wywołana do tańca przez zespół „Czarna Perła” pod kierownictwem Walerego Szymczaka.

Minsk_Koncert_Wielkanoc_02

Prawdziwym przeżyciem duchowym i artystycznym stało się wspólne wykonanie przez zebranych nieoficjalnego hymnu polskiej społeczności Mińska – piosenki „Polsko moja”, autorstwa Heleny Abramowicz.

Minsk_Koncert_Wielkanoc_06

Helena Abramowicz

Na święcie wielkanocnym Polaków Mińska nie zabrakło gwiazd białoruskiej sceny muzycznej. Swoje największe przeboje zaśpiewała popularna na Białorusi piosenkarka ormiańskiego pochodzenia Stella. A gwiazdą wieczoru został solista legendarnego białoruskiego zespołu „Piesniary” Walery Skorożonek.

Minsk_Koncert_Wielkanoc_07

Prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz z gwiadami białoruskiej sceny muzycznej – solistą legendarnego białoruskiego zespołu „Piesniary” Walerym Skorożonkiem i piosenkarką Stellą

Artysta, który stał się sławny między innymi po zdobyciu drugiej nagrody Festiwalu Polskiej Piosenki w Witebsku w 1988 roku, wykonał dla Polaków Mińska po białorusku piosenki z repertuaru „Piesniarow”, a po polsku – Czesława Niemena.

Minsk_Koncert_Wielkanoc

Walery Skorożonek

Artysta mile zaskoczył publiczność, wyznając, że czuje się wśród Polaków Mińska jak w rodzinie, gdyż jak się okazało ma polskie korzenie.

Po koncercie członkowie stołecznego oddziału ZPB i goście częstowali się wielkanocnymi daniami, wspólnie się ciesząc z okazji Zmartwychwstania Chrystusa.

Prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz, dziękując rodakom za przybycie na zabawę wielkanocną, a artystom za wspaniały koncert, złożyła serdeczne życzenia z okazji Święta Wielkiej Nocy i prosiła za pośrednictwem portalu znadniemna.pl przekazać je wszystkim, mieszkającym na Białorusi Polakom oraz czytelnikom naszego portalu.

Ludmiła Burlewicz z Mińska, zdjęcia Aleksego Żylewicza i Aleksandra Wasilenki

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content