HomeKulturaXX-lecie zespołu „Matczyna Piosenka”

XX-lecie zespołu „Matczyna Piosenka”

30 września we wsi Taniewicze (rej. szczuczyński) odbyły się uroczyste obchody XX-lecia istnienia zespołu folklorystycznego „Matczyna Piosenka”.

Zespół folklorystyczny "Matczyna Piosenka" pod kierownictwem Teresy Adamowicz w Taniewiczach

Zespół folklorystyczny „Matczyna Piosenka” pod kierownictwem Teresy Adamowicz w Taniewiczach

Mimo iż w ostatnich latach członkowie zespołu mieszkają już nie tylko w Taniewiczach, ale po całym obwodzie grodzieńskim, to właśnie tu w niewielkiej wsi rejonu szczuczyńskiego w 1991 r. narodził się pomysł, aby stworzyć zespół ludowy, którego repertuar składałby się z piosenek kresowych i regionalnych. Od samego początku istnienia zespołu jego kierownikiem jest Teresa Adamowicz, niestrudzona propagandatorka spuścizny Kresów ze szczególnym uwzględnieniem swej ojczystej wsi Taniewicze.

Pod koniec września br. w Taniewiczach zespół, składający się obecnie z przedstawicieli aż trzech pokoleń, jak zwykle zadziornie i energicznie przedstawił swą twórczość. Było sporo gości, byli członkowie ZPB na czele z wiceprezes ds. kultury Renatą Dziemianczuk, było dużo ciepłych słów i prezentów. To, że w zespole śpiewają jak najstarsi mieszkańcy wsi Taniewicze, tak i ich wnukowie, świadzcy o ciągłości w przekazywaniu tradycji, nieustającym zainteresowaniu ze strony młodzieży kulturą kresową, oraz, oczywiście to, że niedługo na pewno będziemy obchodzili kolejne jubileusze zespołu! A jak na razie zaśpiewajmy razem ze wszystkimi: „Sto lat! Sto lat! Sto lat! Niechaj żyją nam!”

Teresa Adamowicz

Teresa Adamowicz

Konsul RP w Grodnie Katarzyna Grzechnik gratuluje zespołowi

Konsul RP w Grodnie Katarzyna Grzechnik gratuluje zespołowi

IB

 

Najnowsze komentarze

  • Wysłuchałam utworu „Matczyna piosenka” w internecie i mnie zachwycił. Mój pradziadek urodził się w Taniewiczach – ja nigdy tam nie dotarłam. Jednak ze zdjęć bije tak serdeczna atmosfera, że czuję się tak, jakbym tam z Wami była 🙂 Śpiewajcie dalej tak pięknie jak dotąd. Życzę Wam wielu sukcesów i niech Wasza niezwykła pasja będzie dla Was ogromną radością!

Skomentuj

Skip to content