HomeKultura„Shakespeare” na Białorusi

„Shakespeare” na Białorusi

Spektakl „Shakespeare” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zostanie zaprezentowany w Mohylewie na Białorusi. Pokaz już w najbliższą niedzielę, 22 marca.

Teatr_Bialystok

Przedstawienie Dany Łukasińskiej w reżyserii Agaty Biziuk został zaproszone do udziału w Międzynarodowym Młodzieżowym Forum Teatralnym M@RT KONTAKT w Mohylewie na Białorusi. W tym roku odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja tego festiwalu. Jego organizatorem jest Mohylewski Teatr Dramatyczny.

„Shakespeare” to wielopoziomowy spektakl o teatrze ludzkich namiętności, o przemocy w sztuce, teatralności polityki i o polityce w teatrze. Premiera przedstawienia odbyła się 14 czerwca 2014 roku w ramach projektu „Szekspir” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl bierze udział w 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Z zaproszenia na festiwal cieszy się Agata Biziuk – reżyserka spektaklu. To dla niej wyróżnienie i możliwość zaprezentowania efektów pracy nie tylko w Białymstoku.

– Jestem ciekawa odbioru spektaklu, czy treści zawarte i w tekście i w inscenizacji okażą się uniwersalne poza granicami naszego kraju. Z niecierpliwością czekam na dyskusje po, nie do końca jak wiadomo, grzecznym spektaklu. Najtrudniejszą dla nas częścią będzie, podejrzewam, część improwizowana. Aktorzy postarają się improwizować w obcym języku co, jak wiadomo, stanowi ryzyko utraty płynności i przekazu – mówi Agata Biziuk.

Jak przyznaje Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, udział instytucji w M@RT KONTAKCIE w Mohylewie to kolejny etap długotrwałej współpracy z białoruskimi teatrami.

– M@RT KONTAKT to jeden z najbardziej znanych i prestiżowych międzynarodowych festiwali na Białorusi. W zeszłym roku zostałam zaproszona do jury Festiwalu, poznałam więc ten festiwal „od środka”. To poza konkursem, świetna platforma spotkań artystów z wielu stron świata. Tam zaczynają się nowe pomysły. W tym roku spektakl naszego Teatru pt. „Shakespeare” w reżyserii Agaty Biziuk bierze udział w konkursie. Andrei Novikov – dyrektor i selekcjoner Festiwalu wybrał ten spektakl spośród wielu polskich spektakli. Sami jesteśmy ciekawi jak „wywrotowy Szekspir” zostanie przyjęty na tamtej szerokości geograficznej – mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur.

Przedstawienie Teatru zostanie zaprezentowane 22 marca, o godz. 17.00. 

Znadniemna.pl za e-teatr.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content