HomeKulturaTwórczość polskich malarzy z Białorusi w Opolu

Twórczość polskich malarzy z Białorusi w Opolu

Wernisaż wystawy malarzy z Białorusi, należących do Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi odbył się 5 marca w opolskiej Galerii „WuBePe” (sala wystawowa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu).

tworcy_i_organizatorzy

Malarze z Białorusi wraz z organizatorami wystawy. Od lewej do prawej: Ryszard Dalkiewicz, Halina Nabrdalik, Janina Pilnik, Anna Zabłocka, Tadeusz Hrobak, Natalia Klimowicz

Na zaproszenie organizatorki wystawy prezes Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Opolu Haliny Nabrdalik na wernisaż przybyła delegacja TPP przy ZPB w składzie: Janina Pilnik, prezes Towarzystwa, Ryszard Dalkiewicz, Anna Zabłocka oraz Natalia Klimowicz.

Na otwarciu wystawy przemawia Ryszard Dalkiewicz

Na otwarciu wystawy przemawia Ryszard Dalkiewicz

Artyści z Białorusi przy okazji pobytu w Opolu nie tylko uczestniczyli w wernisażu. Zwiedzili też miasto i zostali zaproszeni do studia Radia Opole, w którym opowiedzieli nie tylko o wystawie, lecz także o działalności ZPB i sytuacji Polaków na Białorusi.

Podczas zwiedzania wystawy

Opolanie podczas zwiedzania wystawy

zwiedzanie_wystawy_1_str

zwiedzanie_wystawy_2_str

Dalkiewicz_i_zwiedzajacy

Pilnik_i_opolanin

Podziękowanie artystom z Białorusi za chęć przybycia i wystawienia swoich prac w Galerii „WuBePe” złożył podczas wernisażu dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Tadeusz Chrobak. Wystawione w podległej mu placówce obrazy ocenił jako prace, wykonane na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

Przemawia Tadeusz Hrobak

Przemawia Tadeusz Hrobak

Dla Galerii „WuBePe” wystawa malarzy z TPP przy ZPB jest pierwszą wystawą malarską z Białorusi. Wcześniej wystawiane tu były prace artystów z Niemiec, Czech oraz Ukrainy.

piosenka_kresowa

Stworzeniu atmosfery spotkania z Kresami podczas wernisażu sprzyjał występ zespołu muzycznego, wykonującego piosenki kresowe.

Janina Pilnik i Halina Nabrdalik w studiu Radia Opole

Janina Pilnik i Halina Nabrdalik w studiu Radia Opole

Na wystawie artystów polskich z Białorusi w Galerii „WuBePe” prezentowanych jest około 50 obrazów. Wystawa potrwa do 16 marca.

Natalia Klimowicz z Opola

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content