HomeOświataAndżelika Borys wezwana na przesłuchanie do Komitetu Kontroli Państwowej

Andżelika Borys wezwana na przesłuchanie do Komitetu Kontroli Państwowej

Przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys oraz wiceprezes organizacji Helena Dubowska mają się stawić w piątek, 27 lutego, na przesłuchanie w Departamencie Dochodzeń Finansowych Komitetu Kontroli Państwowej RB w Grodnie.

Powiestka_str

Wezwanie dostarczone Andżelice Borys

Powiestka__str_01

Funkjonariusz Komitetu dostarczył wezwania działaczkom ZPB do pracy – do firmy „Kresowia”, na której bazie działa Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Grodnie.

Inspektor zaznaczył, iż działaczki oświatowe mogą przyjść na przesłuchanie z adwokatem. Uwaga funkcjonariusza tłumaczy się tym, że wzywanym wcześniej na przesłuchania nauczycielkom z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB odmawiano korzystania z usług mecenasa.

W wezwaniach, które otrzymały Andżelika Borys i Helena Dubowska, nie jest podane w związku z jakim dochodzeniem są one wzywane. W dokumencie figuruje natomiast miejsce ich zatrudnienia, czyli „Kresowia” sp. z o.o. Jak wynika z naszych informacji tematyka poprzednich przesłuchań nauczycieli z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB owszem częściowo dotyczyła warunków ich zatrudnienia w firmie „Kresowia”, ale dodatkowo zadawano im pytania o funkcje, pełnione przez Andżelikę Borys, Mieczysława Jaśkiewicza i przez nie same w Związku Polaków na Białorusi.

– Jestem przekonana, że ta, kolejna już, fala przesłuchań współpracujących z ZPB nauczycieli ma na celu zastraszenie pedagogów – mówi Andżelika Borys. Przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB przypuszcza, że spodziewanym przez władze efektem tych zastraszeń ma być rezygnacja nauczycieli ze współpracy ze Związkiem Polaków. – Już niejednokrotnie słyszałam od nauczycieli, że administracja placówek oświatowych, w których wykładają, ostrzegała przed kontaktami ze mną, gdyż, jak mówiono, dla działalności oświatowej jestem na Białorusi „osobą non grata” – zaznacza działaczka ZPB.

Andżelika Borys zapewnia, że stawi się na wezwanie inspektora Departamentu Dochodzeń Finansowych Komitetu Kontroli Państwowej RB w Grodnie. – Oczywiście będę nalegała na umożliwieniu mi korzystania z pomocy adwokata, gdyż mam podstawy podejrzewać, że wezwanie mnie wcale nie ma na celu wyjaśnienie wątpliwości państwa białoruskiego, związanych z działalnością „Kresowii”. Obawiam się, że jest to element kampanii skierowanej przeciwko środowisku Polaków, zrzeszonych w niezależnym Związku Polaków na Białorusi – podkreśla Borys.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Jak widać znów nasila się prześladowanie polskiej mniejszości na Białorusi. Tu, jak i w sprawie najazdów na polskich księzy powinna być natychmiastowa i zdecydowana odpowiedź Polski, bo inaczej represje bedą tylko narastać.

Skomentuj

Skip to content