HomeOświataKonkurs „Słowo i tożsamość” także dla młodzieży z Kresów

Konkurs „Słowo i tożsamość” także dla młodzieży z Kresów

Rusza III edycja popularnego wśród młodzieży polskiego pochodzenia w Europie Konkursu literackiego im. Marii Danilewicz Zielińskiej „Słowo i tożsamość”. Jak informują organizatorzy konkursu z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej we Włocławku, w tym roku chcieliby oni, aby do zmagań literackich przystąpiło jak najwięcej młodych Polaków ze Wschodu, w tym z Białorusi.

konkurs_literacki_str

„Chociaż losy Marii Danilewicz Zielińskiej (polskiej badaczki literatury, bibliotekarki, emigrantki i wybitnej włocławianki – patronki konkursu) związały ją z krajami Europy Zachodniej, zwłaszcza z Anglią i Portugalią, do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich, którzy kochają literaturę i język polski bez względu na miejsce zamieszkania” – piszą do redakcji organizatorzy konkursu: dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej (LMK) we Włocławku mgr Aneta Jaworska i jej koledzy, nauczyciele języka polskiego w LMK, mgr Małgorzata Przepiórska oraz dr Miłosz Kłobukowski.

Organizatorzy dodają, że celem konkursu jest popularyzowanie wśród młodzieży polskiego pochodzenia we wszystkich krajach Europy postawy szacunku do słowa pisanego, dzięki któremu można zachować tożsamość w ciągle zmieniającej się, płynnej rzeczywistości czasów ponowoczesnych.

„Poprzez konkurs pragniemy popularyzować czytelnictwo, promować literaturę polską i światową, a nade wszystko uświadamiać młodym ludziom, że łączność z innymi kulturami odbywać się może nie tylko poprzez modne dziś media elektroniczne, ale również za sprawą medium słowa, które przede wszystkim łączy, zbliża, uczy, bawi, czasem prowokuje do dyskusji, ale nie dzieli” – czytamy w liście organizatorów konkursu.

W tegorocznej edycji Konkursu literackiego im. Marii Danilewicz Zielińskiej „Słowo i tożsamość” organizatorzy proponują uczestnikom napisanie krótkiego opowiadania, utrzymanego w konwencji fan fiction (opowiadanie, nazywane potocznie „fanfikiem”, inspirowane przez ulubiony utwór literacki). W charakterze inspiracji do napisania „fanfiku” organizatorzy proponują wykorzystać dzieło literackie, należące do klasyki.

Konkurs adresowany jest do starszej szkolnej młodzieży zarówno z Polski jak i spoza jej granic.

Prace konkursowe należy dosłać organizatorom do końca marca tego roku, czyli do dnia 31 marca 2015r.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy są do pobrania w załącznikach:

REGULAMIN KONKURSU LITERACKIEGO IM. MARII DANILEWICZ ZIELIŃSKIEJ SŁOWO I TOŻSAMOŚĆ

Formularz zgłoszeniowy

Znadniemna.pl na podstawie materiałów, dostarczonych przez dyrekcję  III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej we Włocławku

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content