HomeHistoriaPorządkowanie cmentarzy przed Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Porządkowanie cmentarzy przed Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Z nadejściem wiosennej pogody i z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” działacze Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie zaczęli sprzątanie nekropolii Żołnierzy Armii Krajowej, znajdujących się w rejonie lidzkim.

Kwatera_Nieciecz_Lida_01

Nieciecz. Kwatera żołnierzy Armii Krajowej

W miniony weekend grupa lidzkich Polaków z inicjatywy małżeństwa Ludmiły i Jana Supron postanowili posprzątać zeszłoroczne liście w kwaterze żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu parafialnym w Niecieczy.

W tej wojennej nekropolii spoczywają szczątki „ragnerowców”, żołnierzy I i IV batalionu 77. Pułku Piechoty Armii Krajowej, poległych podczas II wojny światowej.
Powstanie kwatery żołnierzy AK na cmentarzu w Niecieczy datowane jest początkiem czerwca 1943 roku. Według opisu sporządzonego przez prezesa Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej przy ZPB Józefa Porzeckiego dla Katalogu miejsc polskiej pamięci narodowej na Grodzieńszczyźnie w czerwcu 1943 roku pochowano tu pierwszego poległego z oddziału „Ragnera”, sierż. Władysława Miszczuka „Ojca”.

Poległ on w zwycięskim boju z kompanią sowieckiej partyzantki pod Pacukami. W lipcu i sierpniu 1943 r. na cmentarzu spoczęli żołnierze AK, którzy polegli w boju z Niemcami pod Jamontami i Żamojdzią.

Tu również pochowano żołnierzy AK z 1 batalionu 77 pp, którzy polegli w bitwie stoczonej z Niemcami pod wsią Suchary w maju 1944 r.

Kwatera_Nieciecz_Lida

Według źródeł IPN na cmentarzu w Niecieczy spoczywa ok. 40. żołnierzy I i IV batalionu 77 pp poległych w latach 1943 – 1944. Według K. Krajewskiego, z oddziału „Ragnera” spoczywają na cmentarzu m. in. ppor. Kazimierz Popkowski „Michał”, ppor. Niewiarowski „Szpak”, Witold Sokołowski „Witek”, Wacław Brylewski „Zamry”, Aleksander Kuźmiaczenko „Szura”, kpt NN „Piećka”, Franciszek Czarnel „Gajowy”, kpr Feliks Natola „Feliks”, kpr Tadeusz Franczkowski „Ryś”, plut. Stefan Korobacz „Ściopka”, Bronisław Kozioł, Wincenty Łaniewki „Wincek”, Bolesław Olfirowicz, Aleksandra Woźniczko „Ola”, Józef Wodejko „Guzik”, dwóch braci Roczatko. Z I batalionu 77 pp AK spoczęli tu między innymi: Rudolf Budrewicz „Rudolf”, kpr Wiesław Nowocian „Jastrzębiec”, Czesław Rodziewicz „Sokół”, kpr Wojciechowski „Poprawny”, NN „Maćko”, kpr. NN „Powstaniec”, NN „Romus”, NN „Ułan”, NN „Zagłoba”.

W czasie wojny w obrębie kwatery był postawiony przez akowców wysoki drewniany krzyż z napisem:
„DLA CIEBIE POLSKO”.

Dzięki staraniom Polaków Lidy każdy, kto będzie chciał uczcić pamięć żołnierzy AK w najbliższą niedzielę 1 marca – w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – na cmentarzu w Niecieczy, zastanie nekropolię we wzorowym stanie.

Irena Biernacka z Lidy

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content