Meble, obrazy i inne przedmioty uważane za zaginione po wywiezieniu ich w 1947 roku z dworku „Milusin” w Sulejówku – domu rodziny Piłsudskich – wracają do dworku i wzbogacają ekspozycję działającego tu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
20 lutego część rzeczy, pochodzących z wyposażenia salonu i gabinetu Marszałka i uważanych wcześniej za zaginione przekazał muzeum wicepremier, minister obrony narodowej RP Tomasz Semoniak.
Rzeczy z wyposażenia dworku w „Milusinie” wywiezione zostały stąd w 1947 roku na rozkaz generała Piotra Jaroszewicza, ówczesnego wiceministra obrony narodowej późniejszego premiera PRL.
Pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odnaleźli w ubiegłym roku, w pałacu w Helenowie – ośrodku reprezentacyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej, część mebli i dzieł sztuki z „Milusina”. Wojskowi nie wiedzieli o ich pochodzeniu.
Podczas wizyty pracowników muzeum w Helenowie, okazało się, że są tam obrazy z „Milusina”: dwa widoki Wilna, pędzla Ignacego Pinkasa, i „Staw w parku” Kazimierza Stabrowskiego. Był także portret Bronisława Piłsudskiego, brata Marszałka, zesłańca i wybitnego etnografa.
W pałacu odnalazły się również wywiezione z saloniku „Milusina” meble w stylu Ludwika XVI, niewielka rzeźba, dwa świeczniki empirowe, amfora i postument pod lampę lub wazon.
Pracownicy muzeum nadal poszukują mebli z gabinetu Marszałka, jego biblioteki, a także innych elementów wyposażenia dworku. Chodzi bowiem o jak najwierniejsze odtworzenie wnętrz i atmosfery domu, z czasów, gdy mieszkał w nim Józef Piłsudski.
Dworek „Milusin” w Sulejówku wybudowany został w 1923 r. Był darem Komitetu Żołnierza Polskiego dla Józefa Piłsudskiego. Marszałek mieszkał w „Milusinie”, wraz z żoną Aleksandrą i córkami: Wandą i Jadwigą, w latach 1923-1926.
W Polsce Ludowej, w 1947 r., dworek został zajęty przez władze wojskowe. Od 1956 roku był w posiadaniu władz Sulejówka, które urządziły w nim przedszkole. W 2000 r. władze miasta przekazały „Milusin” Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. Jej celem stało się przywrócenie przedwojennego wyglądu wnętrza dworku i wybudowanie kompleksu muzealno-edukacyjnego – Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Odnalezione po blisko 70. latach obiekty już można było oglądać w „Milusinie” w miniony weekend. Będą też dostępne dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów, 16 maja. Otwarcie zaś kompleksu muzealno-edukacyjnego – Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest planowane w 2017 roku.
Tomasz Stańczyk/ Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku specjalnie dla Znadniemna.pl