HomeKulturaFestiwal Polskiej Animacji odbył się w Mińsku i Grodnie

Festiwal Polskiej Animacji odbył się w Mińsku i Grodnie

Festiwal Polskiej Animacji zorganizował w Mińsku i Grodnie absolwent grodzieńskiej Polskiej Szkoły Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi Edward Kurczewski, obecnie – student Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schilera w Łodzi.

Logo_str

Festiwal Polskiej Animacji, którego pierwsza odsłona odbyła się w Mińsku 26 – 27 stycznia, a w Grodnie 31stycznia – 1 lutego, składał z prezentacji filmów, laureatów ogólnopolskiego festiwalu animacji O!PLA (pierwszy dzień pokazów) oraz z dnia konkursowego, na który się złożyła projekcja krótkich filmów animowanych, nakręconych w ramach zajęć przez kolegów organizatora festiwalu – studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schilera w Łodzi (PWSFTviT).

Publiczność podczas pokazów w Mińsku, fot.: vk.com

Publiczność podczas pokazów w Mińsku, fot.: vk.com

W trwającym 90 minut przeglądzie konkursowym Edward Kurczewski przedstawił pod osąd mińskiej i grodzieńskiej publiczności 20 krótkometrażowych prac studenckich, z których mińscy i grodzieńscy widzowie mieli okazję wyłonić trzy najlepsze.

Pierwszy dzień festiwalu w Grodnie, fot.: vk.com

Pierwszy dzień festiwalu w Grodnie, fot.: Irena Nowik

fot.: vk.com

Fot.: vk.com

Fot.: vk.com

Mińskiej publiczności najbardziej spodobał się film animowany zrealizowany przez studentkę PWSFTviT Natalię Krawczuk pt. „Płoty”. Drugie miejsce w stolicy Białorusi wywalczyła praca Marcina Podolca pt. „Dokument”. Na trzecim zaś miejscu uplasował się obraz pt. „Adam i Ewa” Zofii Dąbrowskiej.

Kadt z filmu "Płoty" - 1. miejsce według mińskiej publiczności, fot.: vk.com

Kadr z filmu „Płoty” – 1. miejsce według mińskiej publiczności, fot.: vk.com

Kadr z filmu "Dokument - 2 miejsce zarówno w Mińsku, jak i w Grodnie", fot.: vk.com

Kadr z filmu „Dokument – 2. miejsce zarówno w Mińsku, jak i w Grodnie”, fot.: vk.com

Kadr z filmu "Adam i Ewa" - 3. miejsce w Mińsku, fot.: vk.com

Kadr z filmu „Adam i Ewa” – 3. miejsce w Mińsku, fot.: vk.com

Gust publiczności grodzieńskiej różnił się od gustu mieszkańców białoruskiej stolicy. Najwyżej oceniony został w Grodnie film autorstwa organizatora festiwalu Edwarda Kurczewskiego pt. „Gerard: tale of man” (Gerard: opowieść o człowieku). Na drugim miejscu, podobnie jak w Mińsku, uplasował się „Dokument”. Trzecie zaś miejsce przypadło pracy pt. „Little Boxes” (Małe pudła) zrealizowanej przez Macieja Wierzejskiego.

Kadr z filmu "Gerard: tale of a man", fot.: vk.com

Kadr z filmu „Gerard: tale of a man” – 1. miejsce w Grodnie, fot.: vk.com

Kadr z filmu"Little Boxes" - 3. miejsce w Grodnie, fot.: vk.com

Kadr z filmu”Little Boxes” – 3. miejsce w Grodnie, fot.: vk.com

Jak powiedział nam Edward Kurczewski, nagrodą dla jego kolegów studentów – autorów prac, uczestniczących w pokazach konkursowych na Białorusi – jest sam fakt tego, że prace te zostały zademonstrowane publiczności białoruskiej i przez nią ocenione.

Edward Kurczewski otwiera przegląd konkursowy w Grodnie

Edward Kurczewski otwiera przegląd konkursowy w Grodnie

Publiczność podczas przeglądu konkursowego w Grodnie

Publiczność podczas przeglądu konkursowego w Grodnie

Regulamin zorganizowanego przez Edwarda konkursu prac kolegów ze studiów niewiele się różni od regulaminu, obowiązującego na organizowanym w Polsce festiwalu O!PLA. W nim w charakterze jurorów także występuje publiczność, składająca się z mieszkańców dużych i mniejszych miast Polski, a nawet niektórych niedużych miasteczek i wsi. – Tylko podczas O!PLA prace są oceniane w sześciu nominacjach – zaznacza organizator Festiwalu Polskiej Animacji na Białorusi.

Edward Kurczewski - pomysłodawca i organizator Festiwalu Polskiej Animacji w Mińsku i Grodnie

Edward Kurczewski – pomysłodawca i organizator Festiwalu Polskiej Animacji w Mińsku i Grodnie

Festiwal Polskiej Animacji w Mińsku i Grodnie odbył się z inicjatywy Edwarda Kurczewskiego po raz pierwszy, ale za rok młody człowiek planuje ponownie go zorganizować.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content