HomeKulturaKarnawałowa biesiada w Mińsku

Karnawałowa biesiada w Mińsku

Biesiadę tematyczną, poświęconą trwającemu okresowi Karnawału, zorganizował 26 stycznia Oddział Związku Polaków na Białorusi w Mińsku.

Karnawal_Minsk_Olga_Guczek_01

Na spotkanie, mające charakter biesiady edukacyjno-artystycznej, przybyli Polacy w różnym wieku. Starsi, aby podzielić się wspomnieniami o tym, jak okres Karnawału, trwający od Święta Trzech Króli do Środy Popielcowej, przeżywali oni sami i ich rodzice. Młodzi ludzie, zwłaszcza ci, uczący się języka polskiego i poznający polską kulturę oraz tradycje, spragnieni byli wiedzy o tradycjach i zwyczajach karnawałowych.

Karnawal_Minsk_Marczukiewicz

W zaspokojeniu ciekawości zainteresowanych polską tradycją karnawałową Polaków Mińska pomogły nie tylko opowiadania doświadczonych rodaków, lecz także program artystyczny, na który złożył się występ licznych, działających przy Oddziale ZPB w Mińsku, zespołów muzycznych.

Karnawal_Minsk_muzycy

Karnawal_Minsk_gra_na_lyzkach

Karnawal_Minsk_Olga_Guczek

Trio instrumentalne „Loreleja” wspólnie z muzykującą rodziną Baranowskich i solistką Olgą Guczek zaprezentowało zgromadzonym najpopularniejsze polskie walce i polonezy, a także inne utwory, tradycyjnie towarzyszące polskim zabawom karnawałowym. Odkryciem artystycznym podczas koncertu stał się debiut zespołu, grającego na łyżkach, w skład którego weszli artyści, śpiewający na co dzień w chórze „Polonez”.

Karnawal_Minsk_Eugeniusz_Czerniawski

O stworzenie na sali radosnej i gościnnej atmosfery zadbali grający na harmonii Eugeniusz Czerniawski i Aleksander Szugajew.

Karnawal_Minsk_Aleksander_Szugajew

Nie zabrakło podczas biesiady karnawałowej także warsztatów tanecznych, poprowadzonych przez tancerzy zespołu „Rada”. Pod ich kierownictwem każdy chętny mógł spróbować siebie w tańczeniu krakowiaka.

Karnawal_Minsk_publicznosc

Karnawal_Minsk_tance

Panująca na sali radosna atmosfera, nieschodzące z twarzy uśmiechy oraz niekończące się żarty i przyśpiewki w wykonaniu biesiadników świadczyły o tym, że zabawa karnawałowa się udała!

Karnawal_Minsk_tance_01

Żegnając się z gospodynią przyjęcia prezes Oddziału ZPB w Mińsku Heleną Marczukiewicz, goście zabawy prosili o częstsze organizowanie podobnych spotkań.

Anna Ankina z Mińska, zdjęcia Wiktor Fiłatow, Aleksy Zylewicz

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content