HomeReligiaGLORIA IN EXCELSIS DEO w Iwiu po raz XII!

GLORIA IN EXCELSIS DEO w Iwiu po raz XII!

Dziecięcy zespół wokalny „Jutrzenka” z Iwia zdobył Grand Prix dorocznego już XII Dekanalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „GLORIA IN EXCELSIS DEO”. Festiwal, którego duszą i niezmiennym organizatorem jest miejscowy proboszcz ksiądz dziekan Jan Gawecki, zgromadził w niedzielę, 25 stycznia, około 180 artystów w wieku od 5 do 18 lat.

Festiwal_Iwie_msza_sw

Redaktor portalu catholic.by ks. Jerzy Martinowicz i ksiądz dziekan Jan Gawecki podczas Mszy świetej przed Festiwalem

Koncert konkursowy trwał ponad cztery godziny, ale sala Iwiejskiego Domu Kultury była wypełniona po brzegi do samego końca Festiwalu. Artyści rywalizowali w trzech przedziałach wiekowych, jako „soliści”, „duety, trio i kwartety”, a także w kategorii najbardziej prestiżowej – „zespoły”. Właśnie w tej ostatniej został przyznany ufundowany przez Związek Polaków na Białorusi Grand Prix – wyjazd na kolonie letnie do Polski.

Festiwal_Iwie_publicznosc

Wypełniona po brzegi sala Iwiejskiego Domu Kultury

Wśród innych fundatorów nagród Festiwalu byli: Iwiejski Rejonowy Komitet Wykonawczy, Konsulat Generalny RP w Grodnie, miejscowi przedsiębiorcy, a nawet fundatorzy, wolący zachować incognito.

Festiwal_Iwie_przedstawiciel_wladz

Przemawia przewodniczący Iwiejskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego Aleksander Bułak

Wśród gości honorowych święta piosenki wychwalającej Boga byli: ksiądz biskup pomocniczy Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej Jerzy Kasabucki, konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, szef rejonu iwiejskiego Aleksander Bułak ze swoim zastępcą Aleksandrem Romaniukiem, redaktor portalu Catholic.by ks. Jerzy Martinowicz oraz delegacja Związku Polaków na Białorusi na czele z kierowniczką Działu Kultury ZPB Weroniką Szarejko. To właśnie członkinie delegacji ZPB Weronika Szarejko i Grażyna Abramienko weszły w skład jury Festiwalu, którego przewodniczącą została siostra salezjanka Irena Barcewicz.

Festiwal_Iwie_Gawecki_biskup

Ksiądz biskup pomocniczy Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej Jerzy Kasabucki i ksiądz dziekan Jan Gawecki

Jury miało niełatwy orzech do zgryzienia, oceniając występy uczestników festiwalu.

Festiwal_Iwie_jury

Jury Festiwalu

Jednym z najbardziej wzruszających był występ 7-letniej parafianki z parafii Najświętszej Maryi Panny w Trabach Anastazji Gurankowej, dziewczynki niewidomej od urodzenia, która niezwykle pięknie zaśpiewała białoruską piosenkę „Nocka cicha zorzysta ”, akompaniując samej sobie na elektronicznym fortepianie.

Festiwal_Iwie_slepa_dziewczynka

Gra i śpiewa Anastazja Gurankowa

Nie mniej przejmujący był występ najmłodszego uczestnika Festiwalu z trabskiej parafii – 5-letniego Marukasa Aszmantusa, który wykonał po polsku kolędę „Gdy śliczna Panna”.

Festiwal_Iwie_Marukas_Aszmantus

Najmłodszy uczestnik Festiwalu – Marukas Aszmantus

Każdy zespół, kwartet, trio, duet, czy solista dawał z siebie wszystko na scenie Iwiejskiego Domu Kultury, śpiewając, jak zauważyli goście Festiwalu, przede wszystkim sercem.

Festiwal_Iwie_Subotnickie_Sniezynki_01

Zespół „Subotnickie Śnieżynki”

– Każdy, kto pojawił się dzisiaj na scenie, jest zwycięzcą – mówił organizator wydarzenia kulturalno-religijnego ksiądz dziekan Jan Gawecki, dodając, że regulamin przewiduje, niestety, przyznanie miejsc wykonawcom w każdej z kategorii konkursowych.

Festiwal_Iwie_Anastazja_Andrzej_Lopata

Anastazja i Andrzej Łopata

Jury wytypowało zwycięzców w następujących kategoriach:

„Soliści”:

Festiwal_Iwie_Antonina_Jakowiec

Śpiewa Antonina Jakowiec

Wiek do 8 lat: Antonina Jakowiec z Iwia, za wykonanie „Festiwalowej Kolędy”

Festiwal_Iwie_Polina_Pirog

Śpiewa Antonina Pirog

Wiek 9-13 lat: Polina Pirog z Juraciszek za piosenkę „Znak Pokoju”.

Festiwal_Iwie_Oksana_szambecka

Śpiewa Oksana Szambecka

Wiek 14-18 lat: Oksana Szambecka z Iwia za piosenkę „Nie było miejsca”.

„Duety, Trio, kwartety”:

Festiwal_Iwie_kwartet

Kwartet z Juraciszek

Kwartet z Juraciszek w składzie: Maria Baranowa, Tatiana Kanarska, Anastazja Ciereszko, Juliana Kuczuk.

Festiwal_Iwie_Angelina_Elzbieta_Juchniewicz

Duet z Lipniszek

Duet z Lipniszek w składzie: Angelina i Elżbieta Juchniewicz

„Zespoły i chóry” (nagrody – za I miejsce – ufundowana przez władze Iwia wycieczka do Mińska ze zwiedzeniem archikatedry i Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej; Grand Prix – ufundowane przez ZPB kolonie letnie w Polsce):

Festiwal_Iwie_Lazdunskie_Promienczyki

Zespół „Łazduńskie promieńczyki”

Pierwsze miejsce: zespół „Łazduńskie promieńczyki” z parafii Łazduny

Festiwal_Iwie_Jutrzenka

Zespól „Jutrzenka”

Grand Prix: zespól „Jutrzenka” z Iwia.

Festiwal_Iwie_Jezusowe_Nutki

Zespół „jezusowe Nutki”

Festiwal_Iwie_zespol_Oremus

Festiwal_Iwie_zespol

W czasie, kiedy jury głowiło się nad wytypowaniem zwycięzców i laureatów Festiwalu, na scenę wychodzili artyści, występujący poza konkursem ze Smorgoni, Oszmian i Lidy. Talentem muzycznym popisał się też organizator i „dusza festiwalu”, jak nazywają go miejscowi mieszkańcy, ksiądz dziekan Jan Gawecki. Wykonał on pod gitarę pieśń pt. „Tysiące promieni”, zbierając bodaj największy tego wieczoru aplauz publiczności.

Festiwal_Iwie_Gawecki

Śpiewa ksiądz dziekan Jan Gawecki

Z właściwą sobie skromnością ksiądz Jan niedużo mówił o swoim osobistym wysiłku na rzecz organizacji tak doniosłego wydarzenia, jakim jest doroczny Dekanalny Festiwal Kolęd i Pastorałek „GLORIA IN EXCELSIS DEO” w Iwiu. Starał się podkreślić wkład innych. – Pan Bóg wysyła do mnie ludzi, którzy chcą ofiarować poczęstunek bądź pamiątkę dla każdego uczestnika Festiwalu – mówił iwiejski proboszcz, zaznaczając, iż żaden z uczestników nie odejdzie z Festiwalu bez nagrody, gdyż na tym Festiwalu nie ma przegranych.

Festiwal_Iwie_biskup

Ksiądz biskup pomocniczy Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej Jerzy Kasabucki zachęca do wspólnego wykonania kolędy

O niezwykle wysokim poziomie i znaczeniu Festiwalu dla chwały Bożej i wychowania religijnego dzieci i młodzieży mówił w swoim wystąpieniu ksiądz biskup Jerzy Kasabucki. Hierarcha nawet zachęcił widownię do wspólnego wykonania kolędy „Wśród nocnej ciszy”.

Festiwal_Iwie_biskup_Marukas_Aszmantus

Festiwal_Iwie_nagroda

Festiwal_Iwie_nagroda_01

Festiwal_Iwie_nagroda_04

Trzeba zaznaczyć, że Dekanalny Festiwal Kolęd i Pastorałek „GLORIA IN EXCELSIS DEO” w Iwiu ma wymiar nie tylko artystyczno-religijny, lecz także łączący ludzi niezależnie od narodowości.

Festiwal_Iwie_nagroda_02

Festiwal_Iwie_nagroda_03

W konkursie i poza konkursem publiczność miała okazję wysłuchać utworów ku chwale Boga w czterech językach: polskim, białoruskim, rosyjskim i litewskim.

Festiwal_Iwie_final

Cieszy nas, że język polski brzmiał ze sceny Iwiejskiego Domu Kultury najczęściej, za co dziękował uczestnikom i organizatorom Festiwalu także konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content