HomeSpołeczeństwoPrezydent Sopotu z wizytą w Brześciu

Prezydent Sopotu z wizytą w Brześciu

Wieloletni przyjaciel Związku Polaków na Białorusi, prezydent Sopotu Jacek Karnowski wraz z delegacją Urzędu Miasta Sopotu ostatnią wizytę na Białorusi zakończył 18 stycznia w Oddziale ZPB w Brześciu.

Prezydent_Sopotu_w_Brzesciu_04

Podczas spotkania w siedzibie Oddziału ZPB w Brześciu

Sopocianie mieli spotkanie z działaczami Oddziału ZPB w Brześciu oraz zwiedzili miejsca polskiej pamięci narodowej.

W siedzibie Oddziału ZPB w Brześciu gości z Sopotu przywitała prezes oddziału Natalia Rakowicz. Na spotkanie przybyła też konsul RP w Brześciu Anna Domska-Łuczak.

Prezydent_Sopotu_w_Brzesciu_05

Koncert młodych Polaków z Brześcia

Na gości z Polski czekali już uczniowie Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Brześciu z przygotowanym na tę okazję programem artystycznym.

Prezydent_Sopotu_w_Brzesciu_06

Goście z Sopotu podczas koncertu

Podczas koncertu goście mieli okazję posłuchać poezji polskiej i polskich piosenek w wykonaniu młodych Polaków z Brześcia.

Prezydent_Sopotu_w_Brzesciu_03

Potem odbyła się rozmowa z działaczami tutejszego oddziału ZPB, po której sopocianie udali się na miejscowy cmentarz garnizonowy.

Prezydent_Sopotu_w_Brzesciu_02

Przy pałacu Niemcewiczów

Przed powrotem do Polski delegacja z Sopotu zwiedziła też siedzibę Niemcewiczów. A potem, w towarzystwie Polaków z Brześcia, udała się do wsi Wołczyn, w której urodził się ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Po drodze do Wołczyna sopocianie skręcili na cmentarz w Szczytnikach, gdzie nad grobem powstańca styczniowego odmówili modlitwę.

Prezydent_Sopotu_w_Brzesciu_01

Przy grobie powstańca styczniowego

W Wołczynie sopocianie zwiedzili odnawiany przez Fundację Polska Miedź i Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Lublinie kościół pw. Przenajświętszej Trójcy, który został wzniesiony tu jeszcze w XVIII stuleciu przez Stanisława Poniatowskiego – ojca ostatniego polskiego monarchy.

Prezydent_Sopotu_w_Brzesciu

Kościół pw. Przenajświętszej Trójcy w Wołczynie

Irena Głuchowska z Brześcia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content