HomeHistoriaWycieczka wzdłuż „granicy ryskiej”. Od Zasławia do Rakowa

Wycieczka wzdłuż „granicy ryskiej”. Od Zasławia do Rakowa

Wraz z portalem belaruspartisan.org udajemy się na wycieczkę szlakiem „granicy ryskiej”, czyli po dawnym polsko – sowieckim pograniczu. Przewodnikiem jest znany białoruski historyk Igor Mielnikow. Uczestnicy ekskursji odwiedzili miejsca i obiekty związane z historią lat 1920-40.

Igor_Kuzniecow

Na zdjęciu w polskim mundurze Igor Mielnikow

Wycieczka rozpoczęła się w starym Zasławiu pod Mińskiem. To magazyn unikalnych, historycznych obiektów. Min. kościół pw. Przemienienia Pańskiego, Kościół Najświętszej Maryi Panny, „Młyn” i oczywiście, pozostała do dziś infrastruktura 15-go Zasławskiego oddziału wojsk pogranicznych NKWD BSSR.

wycieczka

Nie każdy mieszkaniec Zasławia wie, że do dnia dzisiejszego w centrum miasteczka przetrwały koszary i komendantura.

glaz

Uczestnicy wycieczki przy bunkrze nr 105 – VII ufortyfikowanego batalionu. „Bunkier z gwiazdą”. Dalej wycieczka skierowała się do zachowanych obiektów Armii Czerwonej.

Kolejnym punktem wycieczki była wioska Mietkowo, gdzie do dnia dzisiejszego zachował się budynek 5- sowieckiej pogranicznej zastawy.

08_granica_rakov_20141207_voj_tutby_phsl_img_3509

Pałac Druckich -Lubeckich

W Nowym Polu uczestnicy wycieczki zobaczyli pałac Druckich -Lubeckich. Właśnie tu sowieccy pogranicznicy przywozili zatrzymanych na granicy dezerterów i przemytników.

ekskursja

W Nowym Polu

Wycieczka przekroczyła granicę i nalazła się w II Rzeczpospolitej. Raków – magiczne miejsce. Tu wybrzmiała fantastyczna opowieść o najbardziej znanym przemytniku II Rzeczpospolitej – Sergiuszu Piaseckim, Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, Kościół Przemienienia Pańskiego, cmentarz rzymsko-katolicki.

98_granica_rakov_20141207_voj_tutby_phsl_img_4636

Kościół Najświętszej Marii Panny w Rakowie

cmentarz_Rakow

Przy mogile „ofiary polsko – sowieckiego pogranicza” Krystyny Druckiej – Lubeckiej na cmentarzu w Rakowie

11_granica_rakov_20141207_voj_tutby_phsl_img_3527

Polski cmentarz w Rakowie

I wreszcie, ostatni punkt podróży na granicę „ryską” – miejscowości Duszkowo. Tu oprócz mogiły towarzysza wielkiego Tadeusza Kościuszki, generała Karola Morawskiego, doskonale zachowana linia byłego kordonu. Przemarsz drogą, którą pokonywali międzywojenni kontrabandziści – doświadczenie niezapomniane i wierzcie mi, warto je przeżyć – relacjonuje belaruspartisan.org.

Jedna z uczestniczek wyprawy powiedziała na zakończenie: „Często tędy jeździmy, ale do tej pory wszystkie te miejsca milczały. A teraz one przemówiły.

cywil

Na ciekawą wycieczkę szlakiem ryskiej granicy „Pogranicze. Od Zasławia do Rakowa” może wybrać się każdy. Wystarczy zapisać się pod adresem:

УП «Международный бизнес»

220004, г. Минск, переулок Тучинский, 4, офис 301

e-mail: [email protected]

Kresy24.pl za belaruspartisan.org

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content