HomeReligiaKiedy na Białorusi pojawi się Akademia Teologiczna im. św. Jana Pawła II?

Kiedy na Białorusi pojawi się Akademia Teologiczna im. św. Jana Pawła II?

O tym, że w Mińsku ma powstać Akademia Teologiczna im. św Jana Pawła II, społeczność katolicka na Białorusi dowiedziała się jesienią 2014 roku. Oficjalny portal Kościoła Katolickiego catholic.by poinformował, że 26 września na specjalnym posiedzeniu Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi, przyjęty został statut przyszłej uczelni.

Papiez_Kondrusiewicz

Spotkanie metropolity Tadeusza Kondrusiewicza z papieżem Franciszkiem

Na dzień dzisiejszy dwie próby rejestracji Akademii Teologii Katolickiej nie powiodły się – pisze Natalia Kostiukowicz na portalu tut.by.

Metropolita Mińsko – Mohylewski Abp Tadeusz Kondrusiewicz, odmowę rejestracji tłumaczy tym, że uczelnia, która ma kształcić zarówno duchownych jak i osoby, które będą służyć kościołowi w stanie świeckim – nie ma jeszcze pomieszczeń.

– Ale mam inne pytanie: jak mogę mieć pomieszczenie, prosić o ziemię pod budowę budynku, albo kupić ją, jeśli oczywiście byłyby pieniądze, nie posiadając statusu osoby prawnej?

Jako przykład klinczu, Metropolita podaje przykład procedury, poprzedzającej budowę kościołów na Białorusi:

– Najpierw musimy zarejestrować parafię, mamy adres prawny. Wtedy parafia jako podmiot prawny prosi o zgodę na pozwolenie na budowę.

Metropolita przypomniał, że Kościół Katolicki w Mińsku otrzymał dziesiątki ofert takich terenów do zabudowy, zauważył, że rozmowy z władzami dotyczące realizacji projektu powstania Akademii Teologii Katolickiej cały czas są w toku.

Według niego, Białoruś zasługuje na to, żeby istniała w nim wyższa szkoła teologiczna.

– Ja doskonale wiem, jakie znaczenie miało seminarium duchowne w Sankt-Petersburgu, gdzie katolików nie jest wcale tak wielu. Nasi profesorowie uczestniczyli w wielu konferencjach… Petersburski Uniwersytet Państwowy zwracał się do mnie o pozwolenie na korzystanie przez studentów z naszej biblioteki. Tłumaczyli, że a to jakiś student postanowił napisać pracę o świętym Augustynie, a gdzie mógłby znaleźć informacje na ten temat? Była dobra współpraca. Nawet obecność na Białorusi, Mińskiego Koledżu Teologicznego im. św Jana Chrzciciela, – mówi zwierzchnik Kościoła Katolickiego na Białorusi, daje wiele możliwości współpracy i udziału w różnych wydarzeniach.

Przypomnijmy, Kościół na Białorusi posiada cztery placówki kształcące księży i osoby świeckie: Międzydiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne im. Świętego Tomasza z Akwinu w Pińsku, Wyższe Seminarium Duchowne w Grodnie, Miński Teologiczny Koledż im. św Jana Chrzciciela i Katechetyczny Koledż im. Zygmunta Łozińskiego w Baranowiczach.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/tut.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content