HomeKulturaSpotkanie opłatkowe Oddziału ZPB w Grodnie

Spotkanie opłatkowe Oddziału ZPB w Grodnie

Ostatnie w dobiegającym końca 2014 roku zebranie wtorkowe Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Grodnie stało się okazją do złożenia przez członków oddziału sobie nawzajem życzeń świąteczno-noworocznych oraz do przeprowadzenia jarmarku charytatywnego na rzecz uzdolnionych twórczo dzieci specjalnej troski z Lidy.

Podczas jarmarku charytatywnego

Podczas jarmarku charytatywnego

Dzieci niepełnosprawne z polskich rodzin w Lidzie, którymi opiekuje się miejscowy oddział ZPB z inicjatywy prezes Ireny Biernackiej, przybyły wczoraj do Grodna ze swoimi rodzicami i opiekunami na zaproszenie grodzieńskich Polaków. Młodzi lidzianie przywieźli ze sobą przepiękne, wykonane przez nich, wyroby rękodzieła, które mógł nabyć każdy obecny na spotkaniu.

Jasełka w wykonaniu teatrzyku "Przyjaciele" z Porzecza

Jasełka w wykonaniu teatrzyku „Przyjaciele” z Porzecza

Przed improwizowanym jarmarkiem prac rękodzielniczych uzdolnionych artystycznie lidzkich dzieci odbył się koncert świąteczny, który pokazem jasełek rozpoczął dziecięcy teatrzyk „Przyjaciele” z Porzecza, kierowany przez Irenę Małofiejewą i Aleksandrę Korec.

Przedstawienie bożonarodzeniowo-poetyckie w wykonaniu uczennic Polskiej Szkoły w Grodnie

Przedstawienie bożonarodzeniowo-poetyckie w wykonaniu uczennic Polskiej Szkoły i Polskiej Szkoły społecznej przy ZPB w Grodnie

Potem na scenie pojawiły się uczennice starszych klas Szkoły Polskiej i Polskiej Szkoły społecznej przy ZPB w Grodnie, aby bardziej dorosłemu odbiorcy zaprezentować wyreżyserowane przez znanego grodzieńskiego aktora Wiktora Szałkiewicza przedstawienie bożonarodzeniowo-poetyckie z wykorzystaniem wierszy polskiego poety z okresu międzywojennego Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Kolędę "Cicha noc" śpiewa Antoni Romaniuk z Lidy

Kolędę „Cicha noc” śpiewa Antoni Romaniuk z Lidy

Podczas koncertu jednym z najbardziej wzruszających występów stało się wykonanie kolędy „Cicha Noc” przez Antoniego Romaniuka z Lidy, przykutego ze względu na chorobę do wózka inwalidzkiego.

Wprowadzeni przez młodych artystów w nastrój świąteczny uczestnicy spotkania poprosili o zabranie głosu obecnych na nim gości z Konsulatu Generalnego RP w Grodnie. Szef placówki konsul generalny Andrzej Chodkiewicz w swoim słowie do Polaków Grodna wyraził zadowolenie z powodu tego, że Związek Polaków na Białorusi prężnie działa i przyciąga do siebie coraz to nowe środowiska twórcze, mimo tego, iż funkcjonuje jako organizacja nieuznawana przez władze białoruskie. – Z prawie dziesięcioletniego okresu funkcjonowania ZPB w takich warunkach mam okazję bezpośrednio przyglądać się jego działalności od prawie pięciu lat. Uczestnicząc w waszych spotkaniach, wciąż poznaję nowych ludzi i nowe środowiska Polaków. To że nowi ludzie do was przychodzą świadczy o autentyczności organizacji, która wkrótce będzie obchodziła 10-lecie działalności w podziemiu. Życzę Związkowi Polaków na Białorusi i wszystkim tu obecnym, aby w nadchodzącym 2015 roku potrafiliście kontynuować działalność na rzecz przetrwania polskości na Grodzieńszczyźnie i w całej Białorusi! – mówił Andrzej Chodkiewicz.

Przemawia konsul generalny RP Andrzej Chodkiewicz. Obok niego - Janina Sołowicz  i Mieczysław Jaśkiewicz

Przemawia konsul generalny RP Andrzej Chodkiewicz. Obok niego – Janina Sołowicz i Mieczysław Jaśkiewicz

Życzenia świąteczno-noworoczne złożył wszystkim obecnym także prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz oraz gospodyni spotkania Janina Sołowicz, pełniąca obowiązki prezesa Oddziału ZPB w Grodnie.

Mieczysław Jaśkiewicz dzieli się opłatkiem z Antonim Romaniukiem

Mieczysław Jaśkiewicz dzieli się opłatkiem z Antonim Romaniukiem

A każdy z blisko dwustu przybyłych na spotkanie Polaków miał okazję złożyć każdemu obecnemu na nim osobiste życzenia i podzielić się opłatkiem, a także nabyć wyroby rękodzieła na jarmarku charytatywnym, od którego dochód został przekazany na rzecz dzieci specjalnej troski z Lidy.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content