HomeKulturaWernisaż wystawy Plastyków Polskich z Grodna w Toruniu

Wernisaż wystawy Plastyków Polskich z Grodna w Toruniu

Obrazy twórców grodzieńskich, zrzeszonych w Towarzystwie Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, mogą podziwiać od 5 grudnia w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu mieszkańcy tego miasta.

Anna Kosicka, prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Dariusz Delik,dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu -otwierają wystawę

Anna Kosicka, prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Dariusz Delik,dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu – otwierają wystawę

Wystawa, której wernisaż odbył się w ubiegły piątek, została zorganizowana przy wsparciu Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Prezes oddziału Anna Kosicka i dyrektor goszczącej wystawę galerii Dariusz Delik, otwierając wystawę podkreślali, że torunianie już trzeci raz mają okazję poznawać w swoim mieście twórczość plastyków polskich z Białorusi. Na wernisażu była zresztą obecna delegacja TPP przy ZPB na czele z prezes Janiną Pilnik. Poza nią zwiedzający wystawę mieli okazję poznać osobiście także innych polskich malarzy z Grodna: Igora Kiebieca, Walerego Stratowicza, Andrzeja Filipowicza oraz Natalię Klimowicz.

Walery Stratowicz opowiada gościom wernisażu o wystawionych obrazach

Walery Stratowicz opowiada gościom wernisażu o wystawionych obrazach

Janina Pilnik, prezentując twórczość swoich kolegów z TPP oraz członków delegacji Towarzystwa, opowiedziała zgromadzonej na wernisażu publiczności o działalności organizacji, o tym gdzie jeszcze w Polsce są wystawiane prace polskich malarzy z Białorusi. Z całego serca dziękowała też Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” za zainteresowanie sztuką plastyczną na Białorusi i za pomoc w organizowaniu wystaw polskich malarzy zza wschodniej granicy RP.

Wystawa w Toruniu prezentuje głównie obrazy olejne, wykonane przez artystów z Grodna. Co się tyczy tematyki i kompozycji prezentowanych dzieł, to na wystawie zostały przedstawione krajobrazy, fantazje autorskie, martwa natura, abstrakcja i inne.

Podczas wystawy

Podczas wystawy

Zwiedzanie_wystawy_1

Rozmowa o sztuce z Janiną Pilnik

Rozmowa o sztuce z Janiną Pilnik

Goście wernisażu żywiołowo dzielili się wrażeniami na temat tego, co zaprezentowali im polscy twórcy z Grodna. Dla niektórych spotkanie ze sztuką z Kresów stało się inspiracją do podzielenia się wspomnieniami o swoich, pochodzących z terenów obecnej Białorusi, przodkach.

JAnna Kosicka, Andrzej Filipowicz i Janina Pilnik podczas wycieczki po galeriach Torunia zwiedzają wystawę grafiki toruńskiego artysty Wojcecha Jakubowskiego

Anna Kosicka, Andrzej Filipowicz i Janina Pilnik podczas wycieczki po galeriach Torunia zwiedzają wystawę grafiki toruńskiego artysty Wojcecha Jakubowskiego

Podczas wycieczki po Toruniu: Igor Kiebiec, Anna Kosicka i Janina Pilnik

Podczas wycieczki po Toruniu: Igor Kiebiec, Anna Kosicka i Janina Pilnik

Dla delegacji TPP przy ZPB pobyt w Toruniu stał się okazją do zwiedzenia wspaniałych zabytków tego miasta. Wycieczkę poprowadziła osobiście prezes miejscowego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kosicka.

Natalia Klimowicz z Torunia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content