HomeOświataTwórczość dzieci specjalnej troski

Twórczość dzieci specjalnej troski

Wernisaż wystawy prac dzieci niepełnosprawnych z polskich rodzin miasta Lida odbył się przy okazji kolejnego spotkania, zorganizowanego przez kapelana lidzkiego szpitala rejonowego ks. Jerzego Biegańskiego. Autorzy wystawionych prac otrzymali nagrody, ufundowane przez Oddział Związku Polaków na Białorusi w Lidzie.

Lida_wystawa_01

Ks. Jerzy Biegański

Opieką nad dziećmi specjalnej troski z polskich rodzin miasta Lida ks. Jerzy Biegański zajmuje się od lat we współpracy z Oddziałem ZPB w Lidzie. Podczas tradycyjnych spotkań z rodzicami skrzywdzonych przez los dzieci, kapłan i działacze ZPB zauważyli, iż w dzieciakach, niedocenianych przez tak zwaną zdrową część społeczeństwa, kryją się niezbadane pokłady talentów, w tym zdolności artystycznych. Stąd pomysł, zorganizowania wystawy rysunków i wyrobów rękodzieła autorstwa dzieci, cierpiących na często nieuleczalne schorzenia.

Wystawę dziecięcej twórczości Polacy z Lidy wspólnie z księdzem Biegańskim otworzyli uroczyście w kaplicy przy lidzkim szpitalu rejonowym.

Lida_wystawa

Na wernisażu małych artystów częstowano tortem oraz wręczono drobne upominki, jako nagrodę za twórczy wysiłek. Z inicjatywy zarządu Oddziału ZPB w Lidzie dzieciom rozdano też polskie elementarze, aby mogły w domu indywidualnie uczyć się języka polskiego. W przyszłości działacze związkowi chcą zorganizować naukę ojczystego języka dla dzieci polskich z internatu dla dzieci niepełnosprawnych w Lidzie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii prac młodych artystów:

Jan Łoś

Jan_Los

Jan_Los_01

Jan_Los_02

Wiktoria Pawlukiewicz

Wiktoria_Pawlukiewicz

Antoni Romaniuk

Antoni Romaniuk_01

Antoni Romaniuk_04

Antoni Romaniuk_03

Antoni Romaniuk_02

Antoni Romaniuk

Katarzyna Wróblewska

Katarzyna_Wroblewska

Katarzyna_Wroblewska_01

Maksym Zając

Maksym_Zajac

Maksym_Zajac_01

Piotr Tkaczenko

Piotr_Tkaczenko_01

Piotr_Tkaczenko_02

Piotr_Tkaczenko_03

Piotr_Tkaczenko

 Irena Biernacka z Lidy

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content