HomeReligiaPolacy z Białorusi obdarowani przez częstochowian

Polacy z Białorusi obdarowani przez częstochowian

Organizowany przez proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej ks. Ryszarda Umańskiego doroczny charytatywny bal dla dorosłych odbył się 22 listopada w Częstochowie. Zebrane podczas zabawy fundusze – z biletów i licytacji ofiarowanych przez donatorów darów – zostaną przeznaczone na organizację pobytu w Częstochowie dzieci z polskich rodzin z Białorusi.

Dobroczynny_Bal_w_Czestochowie

Przemawia Andżelika Borys

Gośćmi specjalnymi tegorocznego przyjęcia byli przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys oraz prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz.
Podczas balu charytatywnego goście z Białorusi opowiedzieli uczestnikom zabawy o sytuacji mniejszości polskiej w kraju, z którego przybyli. Dziękowali częstochowianom za ofiarność i angażowanie się w inicjatywy charytatywne ks. Ryszarda Umańskiego, który od lat wspiera Polaków z Kresów.

Dobroczynny_Bal_w_Czestochowie_02

Ksiądz Ryszard Umański wita uczestników Balu

Beneficjentami dochodu od zeszłorocznego balu charytatywnego byli Polacy z Litwy. A w tym roku ks. Ryszard Umański postanowił wesprzeć dzieci z rodzin polskich na Białorusi. Wiadomo już, że dzięki ofiarności częstochowian ksiądz Ryszard Umański zorganizuje około dziesięciodniowy pobyt w Częstochowie kilku grupom polskich dzieci z Białorusi.

Dobroczynny_Bal_w_Czestochowie_01

Ks. Ryszard Umański

Pobyt kierownictwa Związku Polaków na Białorusi u księdza Ryszarda Umańskiego okazał się nadzwyczaj udany nie tylko ze względu na bal dobroczynny.

Dowiedziawszy się o tym, że Związek Polaków odnawia zabytkową kapliczkę powstańców styczniowych w Stankiewiczach koło Gołdowa (rej. lidzki) kapłan z Częstochowy ofiarował odnawianej przez ZPB świątyni Stacje Drogi Krzyżowej, zdobiące niegdyś wnętrza jednego z kościołów Częstochowy. Ksiądz Ryszard Umański przekazał na potrzeby kapliczki w Stankiewiczach także dzwon.

Dary od ks. Ryszarda Umańskiego już szczęśliwie dotarły na Białoruś. – Zaprosiliśmy księdza Ryszarda do nas. Mamy nadzieję, że będzie mógł nas odwiedzić w przyszłym roku i wziąć udział w uroczystości poświęcenia odnowionej kapliczki powstańców styczniowych – mówi prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz.

Dobroczynny_Bal_w_Czestochowie_03

Kierownictwo ZPB udziela wywiadu częstochowskim mediom

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content