HomeReligiaPielgrzymka Polaków z Mińska do Wilna

Pielgrzymka Polaków z Mińska do Wilna

16 listopada odbyła się jednodniowa autokarowa pielgrzymka działaczy mińskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi i chóru „Polonez” do Wilna na uroczystości odpustowe ku czci Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Pielgrzymi_z_Minska_Ostra_Brama._03

Z wielką radością, pod opieką naszej niestrudzonej prezes Heleny Marczukiewicz, wyruszyliśmy na Litwę, aby zwiedzić miejsce bliskie każdemu Polakowi – Ostrą Bramę.

Pielgrzymi_z_Minska_Ostra_Brama

W bliskości Matki Boskiej Ostrobramskiej, modliliśmy się i braliśmy udział we Mszy św. oraz zapoznawaliśmy się z historią tego szczególnego miejsca, słynącego z wielu łask i cudów. Oddaliśmy Boskiej Matce nasze osobiste intencje, prosząc Ją o wstawiennictwo u Swojego Syna.

Pielgrzymi_z_Minska_Ostra_Brama._01

Kult obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej zawdzięczamy przybyłym do Wilna w 1624 roku oo. Karmelitom Bosym. W 1715 roku Wilno stanęlo w płomieniach, ale obraz ukryty przez karmelitów ocalał w cudowny sposób.

Pielgrzymi_z_Minska_Ostra_Brama._02

Chór „Polonez” pod kierownictwem Janiny Bryczkowskiej oraz solistka Białoruskiej Państwowej Filharmonii Tamara Remez i skrzypaczka Nadzieja Sinkiewicz upiększyli swoim śpiewem polską mszę niedzielną. W darach pielgrzymi także złożyli na ołtarzu bukiet białych róż, zrobiony przez panią Bernardę Miłoszewską.

Mocnym duchowym przeżyciem było nawiedzenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (były kosciół św. Trójcy), gdzie znajduje się słynący na całym świecie z cudów oryginał obrazu Miłosierdzia Bożego, namalowany według wskazówek Błogosławionej siostry Marii Faustyny Kowalskiej. Modliliśmy się przed słynącym cudami obrazem Jezusa Miłosiernego o pokój na całym świecie oraz za Polaków na Białorusi.

Pielgrzymi_z_Minska_Oszmiana_01

W drodze powrotnej, dużą niespodzianką dla wszystkich pielgrzymów była wizyta u proboszcza i dziekana oszmiańskiego ks. Jana Puzyny, którą zorganizowała nasza prezes Helena Marczukiewicz.

Pielgrzymi_z_Minska_Oszmiana
Ksiądz proboszcz z wielką radością przyjął pielgrzymów i opowiedział o historii koscioła św. Michała Archanioła, podkreślając, że parafia w Oszmianie należy do najstarszych ośrodków duszpasterskich na Białorusi i ma bardzo ciekawą i złożoną historię.

Pielgrzymi_z_Minska_Oszmiana_02

Pielgrzymi_z_Minska_Oszmiana_03
Obecny murowany kościół zbudowany został ze składek wiernych w latach 1900-1906 według projektu architekta Wacława Michniewicza, w stylu nawiązującym do baroku wileńskiego. Chociaż wnętrze uległo całkowitej dewastacji cudem uratowany został Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, znajdujący się obecnie w bocznej nawie. Przed nim gromadzą się wierni na wspólną maryjną modlitwę i Jej zawierzają swe losy.

Pielgrzymi_z_Minska_Oszmiana_06

Pielgrzymi_z_Minska_Oszmiana_07
Parafianie podjęli się trudu remontu świątyni, pod kierunkiem księży salezjanów, którzy rozpoczęli tu pracę duszpasterską.

Pielgrzymi_z_Minska_Oszmiana_08
Wewnątrz świątyni zostały umieszczone tablice epitafijne: poświęcone ks. Walerianowi Holakowi – proboszczowi i dziekanowi oszmiańskiemu zamordowanemu przez NKWD, Janowi Staniewiczowi – ostatniemu burmistrzowi Oszmiany w latach II RP oraz żołnierzom 8. Oszmiańskiej Brygady Armii Krajowej „Tura”.

Pielgrzymi_z_Minska_Oszmiana_04

Chór „Polonez” uświetnił swoim śpiewem wieczorową Mszę sw., a po jej zakończeniu dla licznie zgromadzonych słuchaczy dał koncert.

Pielgrzymi_z_Minska_Oszmiana_05

Całej pielgrzymce towarzyszyła modlitwa, śpiew, rodzinny klimat oraz bardzo przyjazna i wspólnotowa aura, udzielająca się każdemu z nas. Umocnieni, wypoczęci, bogatsi o nowe doświadczenie wspominamy ten udany wyjazd na Litwę dziękując Bogu za możliwość tak dobrze spędzonego czasu.

Pielgrzymi: Helena Wołkanowska, Antonina Wolczek i Stefan Dowgiel

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content