HomeKulturaPolacy Mińska śpiewali i bawili się dla Niepodległej

Polacy Mińska śpiewali i bawili się dla Niepodległej

Dużą manifestacją polskości mieszkańców stolicy Białorusi stał się koncert z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zorganizowany 15 listopada przez Oddział Związku Polaków na Białorusi w Mińsku.

Minsk_Koncert_Swieto_Niepodleglosci_06

Chór „Polonez”

Wydarzenie zgromadziło ponad trzystu mieszkańców białoruskiej stolicy. Obecny na koncercie był także prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz oraz przedstawiciele polskiej dyplomacji, między innymi szef Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku Marek Pędzich wraz ze swoimi pracownikami.

Minsk_Koncert_Swieto_Niepodleglosci_07

Przemawia Marek Pędzich

Otwierając koncert, prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz wyraziła radość z powodu przybycia tak licznej publiczności, zainteresowanej patriotycznym repertuarem artystów, działających przy kierowanej przez nią strukturze.

Minsk_Koncert_Swieto_Niepodleglosci_05

Pierwszym numerem programu, zapowiedzianym przez prowadzących koncert Ludmiłę Burlewicz i Anatola Drygina, stało się uroczyste odśpiewanie przez chór Polonez, pod kierownictwem Janiny Bryczkowskiej i Natalii Krywoszejewoj, wspólnie z publicznością Mazurka Dąbrowskiego.

Minsk_Koncert_Swieto_Niepodleglosci_03

Prowadzący koncert Ludmiła Burlewicz i Anatol Drygin

Minsk_Koncert_Swieto_Niepodleglosci_02

Instrumentalny zespół rodzinny Baranowskich oraz wokalistka Olga Guczek

Poza chórem „Polonez” w koncercie wystąpiły także: chór „Tęcza” pod kierownictwem Tatiany Wołoszynej, trio instrumentalne „Loreleja”, instrumentalny zespół rodzinny Baranowskich oraz wokalistka Olga Guczek i inni artyści.

Minsk_Koncert_Swieto_Niepodleglosci_04

Chór „Tęcza”

W koncercie nie zabrakło poezji patriotycznej. Łzy wzruszenia można było dostrzec u niektórych widzów, kiedy na sali brzmiał wiersz Leopolda Staffa „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą”.

Minsk_Koncert_Swieto_Niepodleglosci_01

Zespół „Akarin”

Po zakończeniu koncertu jego organizatorzy zaprosili publiczność do nieformalnego obcowania przy skromnym poczęstunku, a także do udziału w przygotowanym programie tanecznym.

Minsk_Koncert_Swieto_Niepodleglosci

Znadniemna.pl, zdjęcia Aleksandra Wasilenki

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content