HomeSpołeczeństwoPolacy szykują się do Święta Zmarłych

Polacy szykują się do Święta Zmarłych

Z okazji nadchodzącego Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek członkowie Związku Polaków na Białorusi w różnych miejscowościach sprzątają na polskich cmentarzach.

Sprzatanie_Cmentarzy_przez_OddzialZPB_w_Brzesciu4jpg

21 października porządki w kwaterze żołnierzy, poległych w okresie odradzania się Państwa Polskiego oraz podczas wojny polsko-bolszewickiej na cmentarzu Pobernardyńskim, robili członkowie Oddziału ZPB w Grodnie. Grodzieńscy Polacy wyremontowali też symboliczną mogiłę obrońcy Grodna z września 1939 roku, Tadka Jasińskiego.

Sprzatanie_Cmentarzy_przez_OddzialZPB_w_Grodnie

Grodno. Symboliczny grób Tadka Jasińskiego

W ten sposób członkowie ZPB z Grodna przygotowali nekropolię do 1 listopada, kiedy wraz z delegacją Konsulatu Generalnego RP w Grodnie przybędą tu, aby wspólnie się pomodlić i zapalić na grobach poległych bohaterów walk o wolną i niepodległą Polskę znicze.

Sprzatanie_Cmentarzy_przez_OddzialZPB_w_Grodnie1jpg

Działacze Oddziału ZPB w Grodnie

Akcję sprzątania na cmentarzach z okazji nadchodzącego Święta Zmarłych organizują także Polacy w innych miejscowościach. Członkowie Oddziału ZPB w Lidzie na przykład zaangażowali w sprzątanie na miejscowych polskich cmentarzach parafian lidzkiego kościoła farnego Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym celu poprosili proboszcza ks. Włodzimierza Hulaja, aby przekazał informację o szykowanej akcji swoim parafianom. W sobotę, 25 października uzbrojeni w niezbędny sprzęt lidzcy Polacy wysprzątali Cmentarz Lotników oraz cmentarz katolicki przy ul. Engelsa.

Sprzatanie_Cmentarzy_przez_OddzialZPB_w_Lidzie1

Cmentarz Lotników w Lidzie

Członkowie Oddziału ZPB w Lidzie wyjechali też do miejscowości Żyrmuny w rejonie werenowskim, aby pomóc w sprzątaniu na miejscowym cmentarzu tutejszej ludności.

Sprzatanie_Cmentarzy_przez_OddzialZPB_w_Lidzie2

Cmentarz katolicki w Lidzie

Sprzatanie_Cmentarzy_przez_OddzialZPB_w_Lidzie

Akcję sprzątania cmentarzy polskich w Kamieńcu, Czernawczycach, Szsczytnikach, Kobryniu zorganizowali też członkowie Oddziału ZPB w Brześciu.

Sprzatanie_Cmentarzy_przez_OddzialZPB_w_Brzesciu

Kobryń. Kwatera żołnierzy WP poległych w walkach pod Berezą w dniach 15-17 września 1920 r

Sprzatanie_Cmentarzy_przez_OddzialZPB_w_Brzesciu3jpg

Sprzatanie_Cmentarzy_przez_OddzialZPB_w_Brzesciu5jpg

Robienie porządków w polskich nekropoliach odbywa się w tych dniach, przed nadejściem Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek, we wszystkich miejscowościach na Białorusi, gdzie działają oddziały ZPB.

Janina Sołowicz z Grodna, Irena Biernacka z Lidy, Irena Głuchowska z Brześcia

Najnowsze komentarze

  • Wszystkich Świętych, święto zmarłych nie istnieje.

  • Nie ma czegoś takiego jak „Święto Zmarłych”. Jest Dzień Wszystkich Świętych a nazajutrz Zaduszki czyli Dziady.

Skomentuj

Skip to content