HomeHistoriaRyngraf podarowany Marii Pileckiej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Ryngraf podarowany Marii Pileckiej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Ryngraf podarowany przez rotmistrza Witolda Pileckiego swojej żonie po powrocie z Włoch można obejrzeć na wystawie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Pamiątka jest prezentowana w ramach wystawy z cyklu „Historia jednego przedmiotu” w 123 rocznicę urodzin rotmistrza – ochotnika z Auschwitz, jednego z najdzielniejszych polskich oficerów.

Aleksandra Kaiper-Miszułowicz – kierownik wystaw Muzeum – mówi Polskiemu Radiu, że ryngraf – pożyczony Muzeum przez córkę rotmistrza Zofię Pilecką – jej ojciec podarował matce 7 kwietnia 1947 roku. Było to zaraz po powrocie z Włoch, gdzie służył w II Korpusie Generała Andersa.

Widnieje na nim inskrypcja od Witolda dla Marii: „Symbol błogosławieństwa na szczęśliwą walką, kochanej Marysieńce w dowód uznania jej walki o szczęście rodziny”.

Jak dodaje Aleksandra Kaiper- Miszułowicz, ryngraf jest bardzo ważną rodzinną pamiątką i jednocześnie symbolem walki wielu innych niedocenionych kobiet, które w czasie wojny bohatersko walczyły.

Mijająca wczoraj 123. rocznica urodzin Witolda Pileckiego przypomina o losach rodziny Pileckich. Aleksandra Kaiper-Miszułowicz dodaje, że Witold Pilecki był bardzo związany z majątkiem w Sukurczach koło Lidy, w którym chciał pracować, prowadzić gospodarstwo, wychowywać swoje dzieci. Niestety II wojna światowa przekreśliła te plany.

„Jak w 39 roku jak wyjeżdżał na wojnę mówił, że to będzie krótka wojna, żegnał się na chwilę, okazało się wiele czasu minęło zanim spotkał się z rodziną, która pozostała po drugiej stronie granicy paktu Ribbentrop-Mołotow” – mówi Kaiper-Miszułowicz. Zaznacza, że Maria Pilecka z niezwykłym bohaterstwem przechodziła przez zieloną granicę, by spotkać się z mężem.

Ryngraf będzie prezentowany w Muzeum Żołnierzy Wyklętych do 25 maja, do obchodów 76. rocznicy śmierci rotmistrza Pileckiego.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu. Jego przodkowie osiedli w Starojelni nieopodal Lidy na Wileńszczyźnie. Po upadku Powstania Styczniowego dziadek Witolda, Józef, został zesłany w głąb Rosji. Dobra rodziny skonfiskowano. Przed konfiskatą ocalał majątek w Sukurczach, który po latach modernizował Witold Pilecki. Pracę przerwał jego udział w Bitwie Warszawskiej, a następnie w Legionach Piłsudskiego. Witold Pilecki był także bohaterem II wojny światowej, który z własnej woli dostał się do Auschwitz, by organizować tam ruch oporu. Później walczył w Powstaniu Warszawskim. Zginął od strzału w tył głowy w stalinowskim więzieniu na warszawskim Mokotowie. Wyrok śmierci został wykonany 25 maja 1948 roku.

Znadniemna.pl za IAR

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content