HomeReligiaWspółbracia oblatów, zatrzymanych na Białorusi, proszą o modlitwę

Współbracia oblatów, zatrzymanych na Białorusi, proszą o modlitwę

Jak już informowaliśmy – 8 maja białoruska milicja zatrzymała ojca Andrzeja Juchniewicza i ojca Pawła Lemekha ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), którzy posługują w diecezjalnym sanktuarium w Szumilinie, w dekanacie witebskim diecezji witebskiej.

Wczoraj, 9 maja, oficjalny Komunikat w sprawie  incydentu opublikował rzecznik Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI) ojciec Paweł Gomulak. Za oficjalną stroną  internetową Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przytaczamy treść Komunikatu:

Komunikat w sprawie zatrzymania dwóch oblatów na Białorusi

Prosimy o modlitwę w intencji naszych Współbraci.
9 maja 2024 roku

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do której jurysdykcji należy oblacka Misja na Białorusi, potwierdza informacje o zatrzymaniu przez białoruskie władze dwóch misjonarzy oblatów w diecezji witebskiej. Ojcowie Andrzej Juchniewicz OMI i Paweł Lemekh OMI posługują w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie. Obecnie zakonnicy czekają na rozprawę i przebywają w białoruskim areszcie. Według naszych informacji, podstawą zatrzymania miała być rzekoma dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa.

Na początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę o. Andrzej Juchniewicz OMI, przełożony oblackiej Misji na Białorusi, publicznie wyraził solidarność z narodem ukraińskim, prosząc o modlitwę w intencji jak najszybszego zakończenia wojny.

W maju 2022 roku ojciec Juchniewicz został przewodniczącym Wyższych Przełożonych, Delegatów i Przedstawicieli Męskich i Żeńskich Instytutów oraz Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Białorusi.

W związku z sytuacją na Białorusi prosimy o modlitwę w ich intencji.

o. Paweł Gomulak OMI, koordynator Medialny Polskiej Prowincji (rzecznik)

 Przypomnijmy, że do aresztowania duchownych doszło po spotkaniu księży i zakonników diecezji witebskiej.

„Kiedy wszyscy wyszli, pod kościół podjechały trzy samochody z policją, wszyscy w cywilnych ubraniach. Sprawdzili pomieszczenia i zabrali ojca Pawła. W tym samym czasie ksiądz Andrzej został zatrzymany na drodze – był w drodze na spotkanie” – tak na podstawie świadectw naocznych świadków incydentu opisuje zatrzymanie braci oblatów portal Katolik.life.

Według katolickiego medium obydwaj duchowni zostali przewiezieni do aresztu śledczego w Witebsku, a ich proces ma  się odbyć jeszcze dzisiaj – 10 maja. Oznacza to, że są oni oskarżeni z artykułu administracyjnego. W harmonogramie posiedzeń sądowych nie ma jeszcze sprawy księży, zatem stawiane im zarzuty wciąż nie są znane.

Katolik.life przypuszcza wszakże, że może chodzić o działania w Internecie, za które Białorusini są masowo sądzeni w ostatnich latach: subskrypcje publikacji uznanych za ekstremistyczne, odpowiedzi, komentarze, symbole na awatarach.

„Zazwyczaj oskarżeni z takich artykułów są przetrzymywani w szczególnie trudnych warunkach: bez materaca, w przepełnionych celach, otrzymując skromne jedzenie” – przypomina Katolik.life.

Jeśli sprawdzi się prognoza, iż aresztowanym postawione zostaną jedynie zarzuty administracyjne, to grozić  im może kara aresztu administracyjnego na okres do kilkunastu  dni lub wysoka grzywna.

 Znadniemna.pl na podst. Oblaci.pl oraz Katolik.life, na zdjęciu: aresztowani ojcowie Andrzej Juchniewicz OMI oraz Paweł Lemekh OMI, fot.: Oblaci.pl

 

 

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content