HomeReligiaKatolicka aktywistka i dziennikarka usłyszała wyrok

Katolicka aktywistka i dziennikarka usłyszała wyrok

Oksana Juczkowicz, była dziennikarka oficjalnego portalu Kościoła Rzymskokatolickiego na Białorusi Catholic.by, którą aresztowano 23 stycznia w ramach obławy na białoruskich opozycjonistów, dzisiaj 26 kwietnia została skazana przez sąd w Mińsku na trzy lata aresztu domowego.

Przestępstwo, za które katolicka aktywistka została skazana, polegało na rzekomej „organizacji i przygotowaniu działań, rażąco naruszających ład społeczny”.

Jak donosi inicjatywa „Czrześcijańska Wizja” przed aresztowaniem Oksana Juczkowicz pracowała w Chrześcijańskim Społecznym Centrum “Dobroczynna Misja Dobrego Samarytanina pod opieką świętej Urszuli Ledóchowskiej” w Mińsku.

Jest znana ponadto z licznych publikacji na tematy chrześcijańskie, wśród których znaczne miejsce zajmowała chrześcijańska poezja dziecięca jej autorstwa. Jest ona między innymi autorką tomiku wierszy pt. „Zawitaj do nas Święty Mikołaju” oraz twórczyni audycji wideo dla dzieci o nazwie „Aniołki z Tęczy”.

Wśród wielu aktywności Oksany Juczkowicz, znający ją ludzie wskazują: badania naukowe w dziedzinie filologii białoruskiej oraz wykładanie języka polskiego.

Społeczności katolickiej Mińska była dziennikarka Catholic.by dała się poznać z kolei jako organizatorka wielu przedsięwzięć, które miały miejsce w stołecznej archikatedrze katolickiej. Oprócz tego kobieta śpiewała w kościelnym chórze „Gloria”. Oksana Juczkowicz działała także w białoruskim katolickim skautingu (ma rangę zastępowej) i wykładała język polski alumnom białoruskich seminariów duchownych.

Znadniemna.pl na podstawie Baj.media, fot.: www.dina-photo.by

 

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content