HomeBiałoruśLitwa wprowadza ograniczenia wyjazdów Białorusinów do ojczyzny

Litwa wprowadza ograniczenia wyjazdów Białorusinów do ojczyzny

Litewska Sejmowa Komisja Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony przyjęła propozycję dotyczącą ograniczenia wyjazdów Białorusinów i Rosjan do ojczyzny. Zdecydowano, że zezwolenie na tymczasowy pobyt zostanie anulowane w przypadku, jeżeli obywatele będą wracać do Rosji czy Białorusi częściej niż raz na trzy miesiące, a wyjazdy będą stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy.

Były minister ochrony kraju Arvydas Anušauskas poparł opcję kompromisową. Jego zdaniem, propozycja ta nie rozwiąże jednak problemów, jakie stwarzają obywatele państw trzecich przybywający na Litwę tranzytem przez Rosję.

– Myślę, że trzeba bardzo uważnie przyjrzeć się obecnej sytuacji. Rozumiem, że tego nie wystarczy, a przepływ jest duży,wręcz nadmierny i stwarza dodatkowe ryzyka – podkreślił.

Komisja nie poparła jednak inicjatywy konserwatysty Audroniusa Ažubalisa. Polityk zasugerował, że obywatelom Rosji i Białorusi, jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyjeżdżali do kraju częściej niż raz na kwartał, groziłoby im odebranie zezwolenia na pobyt na Litwie.

Na odbytym w zeszłym tygodniu posiedzeniu Litewskiej Sejmowej Komisja Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony przedstawiciele Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego proponowali z kolei ograniczenie wyjazdów Białorusinów do ojczyzny do jednego w roku.

Znadniemna.pl za Lrt.lt

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content