HomeSpołeczeństwoPrezydent Andrzej Duda przyjął Andżelikę Borys

Prezydent Andrzej Duda przyjął Andżelikę Borys

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli zarządu Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelikę Borys i Marka Zaniewskiego – poinformowała w poniedziałek wieczorem Kancelaria Prezydenta.

Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, tematem rozmowy z w Pałacu Prezydenckim była sprawa uwięzionego działacza polskiej mniejszości na Białorusi Andrzeja Poczobuta.

Jak przekazała KPRP na platformie X, podczas rozmowy prezes Borys m.in. zrelacjonowała swoje spotkanie z Andrzejem Poczobutem osadzonym w kolonii karnej w Nowopołocku, do którego doszło za zgodą dyktatora Łukaszenki.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim – jak poinformowano, wzięli także udział prezydencki minister Andrzej Dera oraz prezes zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski.

Przypomnijmy, w marcu 2021 r. doszło do aresztowań wśród kierownictwa i działaczy ZPB.

Andrzej Poczobut został aresztowany 25 marca 2021 roku  w ramach sfabrykowanej przez prokuraturę Białorusi sprawy karnej, w której oprócz niego oskarżona została także  szefowa Związku Polaków Andżelika Borys.

Białoruskie władze zarzucili polskim działaczom „umyślne działania mające na celu podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej oraz niezgody na podstawie przynależności narodowej, religijnej, językowej i innej, a także rehabilitację nazizmu popełnione przez grupę osób”.

Powodem wszczęcia postępowania karnego były obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brześciu. Zdaniem białoruskich władz  Związek Polaków na Białorusi rehabilitował „nazistów”, a pogromców białoruskiej ludności gloryfikował.

8 lutego 2023 Poczobut został skazany na 8 lat ciężkiej kolonii karnej. Wyrok odsiaduje w Nowopołocku, 500 kilometrów od rodzinnego Grodna.

Andżelika Borys, po roku w więzieniu wyszła na wolność i przebywa na Białorusi. Władze poinformowały, że zarzuty wobec niej zostały umorzone.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content