HomeReligiaKatolicy Baranowicz nie przejdą Drogą Krzyżową, bo prawosławni tego dnia mają Zapusty?

Katolicy Baranowicz nie przejdą Drogą Krzyżową, bo prawosławni tego dnia mają Zapusty?

Władze Baranowicz odmówiły katolikom wydania zezwolenia na organizację miejskiej Drogi Krzyżowej informuje portal Katolik.life. Według wieloletniej tradycji, odbywa się ona w Baranowiczach w piątą niedzielę Wielkiego Postu, która w tym roku przypada na 17 marca.

W tym samym dniu korzystająca z kalendarza juliańskiego i ciesząca się względami świeckiej władzy Białoruska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego ma Zapusty, w rosyjskiej tradycji zwane Maslenicą. Jest to święto, w ramach którego przed rozpoczęciem Wielkiego Postu prawosławni organizują huczne zabawy i uczty, którym towarzyszy m.in. nadmierne spożywanie tłustych potraw. W przypadku Baranowicz, tegoroczny oficjalny program świętowania Maslenicy przewiduje także wydarzenia zapożyczone z tradycji pogańskiej, takie jak spalenie kukły zimy oraz inne zabawy, nie mające niczego wspólnego z chrześcijaństwem.

Baranowiccy urzędnicy nie podali wprawdzie przyczyny, dla której miejscowym katolikom odmówiono pozwolenia na organizację Drogi Krzyżowej, nazywanej duchową wizytówką tego miasta ze względu na wieloletnią tradycję dorocznego jej organizowania przez baranowicką wspólnotę katolicką.

Temat jest tymczasem aktywnie dyskutowany w baranowickich parafialnych czatach katolickich. Jedną z najczęściej nazywanych przez internautów przyczyn zakazu organizowania Drogi Krzyżowej jest taka, że na 17 marca w centrum miasta zaplanowano jest huczne świętowanie prawosławnej Maslenicy.

Znadniemna.pl na podstawie Katolik.life, fot.: Catholic.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content