HomeBiałoruśW Sejmie RP rozmawiano o sankcjach przeciwko reżimowi Łukaszenki i więźniach politycznych reżimu

W Sejmie RP rozmawiano o sankcjach przeciwko reżimowi Łukaszenki i więźniach politycznych reżimu

Staramy się doprowadzić do tego, żeby wszystkie sankcje stosowane przeciwko Rosji były rozszerzone na współpracującą z nią Białoruś – powiedział w środę, 6 lutego, na posiedzeniu sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski, odpowiedzialny w resorcie m.in. za współpracę z polskim parlamentem. Dyplomata przypomniał, że obecnie na Białorusi jest ponad 1,5 tys. więźniów politycznych, a uwolnienie jednego z nich – Andrzeja Poczobuta jest „absolutnym priorytetem” dla polskiej dyplomacji.

Relację z posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP opublikowała Polska Agencja Prasowa. Czytamy w niej, że Władysław Teofil Bartoszewski przedstawił członkom Komisji Spraw Zagranicznych informację na temat sytuacji na Białorusi i działań podejmowanych w celu uwolnienia więźniów politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Wiceszef MSZ przypomniał, iż w 2020 roku na Białorusi sfałszowano wybory prezydenckie i sytuacja po tych wyborach doprowadziła do masowych represji w tym kraju oraz do tego, że obecnie jest w nim ponad 1,5 tys. osób, które są uważane przez Polskę i przez środowiska demokratyczne za więźniów politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki.

„Wszystkie działania polskie poprzedniego rządu i Sejmu poprzedniej kadencji oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie przynosiły rezultatu i nie mogę powiedzieć, że nasze działania znacząco poprawiły tę sytuację, bo tak nie jest. Liczba więźniów politycznych zwiększa się, represje się zwiększają” – przyznał Bartoszewski.

Wskazał, że na przykład posiadanie Karty Polaka jest zagrożeniem dla każdej obywatelki i obywatela Białorusi.

„Na Białorusi nie ma w tej chwili żadnych szans na spełnienie oczekiwań obywateli Białorusi i tych Białorusinów, którzy udali się na przymusowe wygnanie i częściowo osiedli w Polsce” – cytuje sprawozdawcę PAP.

Według Bartoszewskiego „Białoruś jest w tej chwili silnie połączona swoją działalnością, również antyukraińską, z Rosją putinowską”. Wobec tego Polska stara się doprowadzić do tego, żeby „wszystkie sankcje, stosowane przeciwko Federacji Rosyjskiej były rozszerzone przez inne państwa również na Białoruś”.

Sankcje, jak podkreślił wiceszef MSZ, są jednym z najlepszych sposobów nacisku na reżim, a Rosja część sankcji „obchodzi” obecnie przez terytorium Białorusi.

Wiceszef polskiej dyplomacji zapewnił, że Polska na wszystkich forach międzynarodowych podnosi kwestię białoruską, zwłaszcza konieczność uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. W tych działaniach, jak podkreślił, absolutnym priorytetem MSZ jest uwolnienie  naszego kolegi Andrzeja Poczobuta, dziennikarza polskich mediów i działacza polskiej mniejszości narodowej na Białorusi.

 Znadniemna.pl na podstawie PAP, na zdjęciu: wiceszef MSZ RP Władysław Teofil Bartoszewski, fot.: Gov.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content