HomeBiałoruśW więzieniu na Białorusi zginął kolejny więzień polityczny

W więzieniu na Białorusi zginął kolejny więzień polityczny

Kolejny więzień polityczny stał się ofiarą reżimu Lukaszenki.  Tym razem, jak informuje Centrum Praw Człowieka „Wiasna”,chodzi o Wadzima Chraśko, skazanego na trzy lata kolonii karnej za przekazanie kilku darowizn. Według działaczy „Wiasny” Chraśko był ciężko chory, a w więzieniu nie udzielono mu na czas pomocy medycznej.

Wadzim Chraśko,  zmarł w nocy z 8 na 9 stycznia  w kolonii karnej nr 3 w Witebsku. Obrońcy praw człowieka dowiedzieli się o tym dopiero dzisiaj rano. Według nich Chraśko w więzieniu przebywał chory, a do szpitala przewieziono go dopiero wtedy, gdy dało się go już uratować. Oficjalnie podawaną przyczyną śmierci Chraśki  jest zapalenie płuc.

Jak relacjonuje „Wiasna”, Chraśko został zatrzymany w kwietniu 2023 roku i trafił do aresztu śledczego nr 1 w Mińsku. W sierpniu 2023 roku mężczyzna został został skazany przez sędziego Siarhieja Chrypacza z paragrafu dotyczącego „finansowania działalności ekstremistycznego ugrupowania”.

„Wiasna” podkreśla, że na Białorusi w ten sposób karze się osoby, wpłacające datki na pomoc osobom represjonowanym i organizacjom pozarządowym, którym reżim Łukaszenki przyznał status „ekstremistycznych”. Mężczyzna złożył apelację, ale Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok.

W listopadzie 2023 roku MSW wpisało Wadzima Chraśko na listę ekstremistów. Według ustaleń „Wiasny” w kolonii w Witebsku przebywał około trzech miesięcy.

Szef opozycyjnego białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego i były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka powiedział w rozmowie z PAP, że śmierć Chraśki jest czwartym znanym opinii publicznej przypadkiem śmierci więźnia politycznego za rządów reżimu Łukaszenki. Wcześniej reżim Łukaszenki zamęczył na śmierć przebywających za kratami opozycjonistów: Witolda Aszurka, Mikołaja Klimowicza oraz Alesia Puszkina.

„1500 więźniów politycznych przetrzymywanych jest na Białorusi w nieludzkich warunkach, codziennie poddawanych torturom i niewolniczej pracy” – przypomniał Paweł Łatuszka w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Znadniemna.pl za PAP, na zdjęciu: śp. Wadzim Chraśko, fot.: Spring96.org

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content