HomeSpołeczeństwoNa granicy niemiecko-polskiej zatrzymano Białorusina z „podejrzaną” polską wizą

Na granicy niemiecko-polskiej zatrzymano Białorusina z „podejrzaną” polską wizą

Wyłudzenie polskiej wizy stało się powodem zatrzymania przez strażników granicznych ze Świecka Białorusina, wjeżdżającego z Niemiec do Polski.

W środę, 3 stycznia, podczas działań ukierunkowanych na kontrolę legalności pobytu cudzoziemców wspólny polsko-niemiecki patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Świecka skontrolował jadącego z Niemiec do Polski 31-letniego obywatela Białorusi. Legitymowany okazał do kontroli białoruski paszport wraz z ważną wizą, wydaną w celu wykonywania pracy w Polsce.

Nie podjął on jednak zatrudnienia zgodnie z wystawioną wizą, nie próbował także nawiązać jakiegokolwiek kontaktu z pracodawcą. Z oświadczenia Białorusina wynikało, że od około miesiąca przebywał w Niemczech u swoich znajomych. Z uwagi na fakt, że cel pobytu Białorusina jest niezgodny z deklarowanym, funkcjonariusze SG zatrzymali cudzoziemca, unieważnili wizę oraz wydali decyzję zobowiązującą go w ciągu 8 dni do powrotu na Białoruś. W decyzji orzeczono także o zakazie ponownego wjazdu do Polski oraz innych państw obszaru Schengen przez okres 1 roku.

Straż Graniczna nie informuje, czy zatrzymanie Białorusina z „podejrzaną” polską wizą może mieć związek z tzw. „aferą wizową”, która wybuchła latem 2023 roku i dotyczyła nieprawidłowości w procesie wydawania wiz między innymi przez polskie placówki konsularne na Białorusi.

Kwestia „afery wizowej” była szczególnie mocno podnoszona w trakcie ubiegłorocznej kampanii wyborczej do polskiego parlamentu przez polityków ówczesnej opozycji.

Przedstawiciele rządzącej wówczas partii Prawo i Sprawiedliwość wskazywali, że skala nadużyć jest niewielka, a służby i prokuratura prowadzą w tej sprawie odpowiednie czynności, w tym aresztowania osób, które uczestniczyły w korupcyjnym procederze. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowało o wypowiedzeniu umów wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 roku powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych.

21 grudnia Sejm powołał członków komisji śledczej ds. afery wizowej. Komisja ta ma na celu „zbadanie legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.”

 Znadniemna.pl na podstawie Nadodrzanski.strazgraniczna.pl, na zdjęciu: wspólny polsko-niemiecki patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej fot.: Nadodrzanski.strazgraniczna.pl

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content