HomeReligiaBetlejemskie Światło Pokoju już w białoruskich świątyniach

Betlejemskie Światło Pokoju już w białoruskich świątyniach

Betlejemskie Światło Pokoju, zapalane każdego roku z Grocie Narodzenia Pana w Betlejem, już dotarło na Białoruś i „rozlało się” po białoruskich diecezjach, świątyniach i domach wiernych.

15 grudnia światło tradycyjnie dotarło najpierw do bazyliki  św. Franciszka Ksawerego w Grodnie, od której tradycyjnie zaczyna się jego podróż po białoruskich kościołach. Symbol zbliżającego się Bożego Narodzenia odebrany został przez biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza.

Przy tej okazji hierarcha przypomniał,  że w tym roku sztafecie przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju, prowadzonej przez harcerzy (w Polsce) i skautów (w innych krajach)  przyświeca hasło „CZYŃMY POKÓJ”.

Jak czytamy na stronie internetowej akcji tegoroczne hasło jest niezwykle aktualne

  • gdy w Ukrainie toczy się wojna;
  • gdy tak wiele niepokoju dręczy inne narody;
  • gdy niepokój, lęk i obawy towarzyszą wielu ludziom…

Z Grodna Betlejemskie Światło Pokoju białoruscy skauci powieźli do innych świątyń. Już w sobotę, 16 grudnia, zapalony w Betlejem ogień rozbłysnął w katedrach Pińska, Mińska, Witebska i zaczął docierać do mniejszych świątyń katolickich, a stamtąd „rozlewać się” po domach wiernych w większości białoruskich miast, miasteczek i wiosek.

Parafianka grodzieńskiej katedry zapala świeczkę od Betlejemskiego Światła Pokoju, aby zanieść ją do swojego domu, fot.: grodnensis.by

Znadniemna.pl na podstawie Grodnensis.by, Swiatlo.zhp.pl, na zdjęciu: Biskup Aleksander Kaszkiewicz przyjmuje Betlejemskie Świątło Pokoju z rąk białoruskich skautów, fot.: Grodnensis.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content