HomeReligiaJuż jutro białoruscy katolicy wyrażą wdzięczność Kościołowi w Polsce

Już jutro białoruscy katolicy wyrażą wdzięczność Kościołowi w Polsce

Białorusini skupieni w katolickim duszpasterstwie działającym w kościele św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie organizują 2 grudnia dzień wdzięczności Kościołowi w Polsce. Na Mszę świętą, której przewodniczyć będzie bp Krzysztof Zadarko, przyjadą delegacje Białorusinów z całej Polski.

Z okazji corocznego Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, obchodzonego w II niedzielę Adwentu (w tym roku przypada na  10 grudnia) duszpasterstwo Białorusinów w Warszawie organizuje dzień wdzięczności Kościołowi w Polsce.

2 grudnia o godzinie 11.00 w kościele św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie, gdzie od dwóch lat działa duszpasterstwo białoruskie, bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, odprawi Mszę świętą dla wspólnoty białoruskiej.

Po nabożeństwie bp Krzysztof Zadarko, odpowiedzialny z ramienia Episkopatu za rozwój duszpasterstwa obcojęzycznego w Polsce, poprowadzi spotkanie, w którym wezmą udział przedstawiciele białoruskojęzycznych duszpasterstw z różnych miast Polski.

Punktem końcowym programu będzie wspólny posiłek w domu parafialnym, na który są zaproszeni wszyscy uczestnicy. Białorusini poczęstują bigosem. – To typowe polskie danie jest symbolem integracji Białorusinów w polskim społeczeństwie, gdyż ważną rzeczą jest dla nas nie poddawać się asymilacji i zarazem nie tworzyć „zamkniętych gett” w Kościele, lecz iść drogą integracji – mówią organizatorzy.

Białorusini stanowią drugą pod względem liczebności grupę narodowościową (po grupie ukraińskiej), która w ostatnich latach przyjechała do Polski. Wielu z nich opuściło swoją Ojczyznę ze względu na grożące im represje po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku, inni nie chcieli żyć w państwie zniewolonym przez reżim, ale jest też spora grupa, którą do emigracji zmusiły pogarszające się warunki ekonomiczne.

Duszpasterstwa dla Białorusinów-katolików, w których regularnie jest sprawowana Msza święta po białorusku, znajdują się w dużych miastach, m.in.: w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Lublinie i Wrocławiu.

Organizatorem Mszy św. z modlitwą wdzięczności dla Kościoła w Polsce jest wspólnota białoruska w Warszawie i jej duszpasterz ks. Wiaczesław Barok.

Znadniemna.pl za Ekai.pl, na zdjęciu: Nabożeństwo białoruskie w kościele św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie, fot,: Duszpasterstwo białoruskie w Warszawie

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content