HomeKulturaW Mińsku pokażą ekranizację „Pana Tadeusza” z 1928 roku

W Mińsku pokażą ekranizację „Pana Tadeusza” z 1928 roku

Pokaz ekranizacji najbardziej znanego dzieła Adama Mickiewicza w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku odbędzie się 8 listopada w ramach XXI Mińskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Listapad” w stołecznym kinie „Pobieda”.

Scena z filmu "Pan Tadeusz" (1928), fot.: fototeka.fn.org.pl

Scena z filmu „Pan Tadeusz” (1928), fot.: fototeka.fn.org.pl

Jak informuje białoruska agencja państwowa BiełTA projekcji przedwojennego niemego filmu polskiego będzie towarzyszyć, wykonywany na żywo przez polskiego kompozytora Marcina Pukaluka, podkład muzyczny.

Powody, dla których organizatorzy festiwalu zdecydowali się na publiczną projekcję przedwojennej, uważanej do 2006 roku za utraconą, ekranizacji „Pana Tadeusza” wytłumaczył dyrektor programowy XXI Mińskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Listapad” Igor Sukmanow: „Po pierwsze, na Białorusi znowu pojawiło się zainteresowanie twórczością Adama Mickiewicza, o czym świadczą inscenizacje na podstawie „Dziadów”, wystawiane na deskach różnych teatrów oraz adaptacja samego poematu („Pan Tadeusz” – red.) przez Narodowy Teatr Akademiczny im. Janki Kupały. Po drugie, szereg zdjęć plenerowych do filmu odbywało się w Nieświeżu. W ten sposób pośrednio film ten staje się częścią naszego wspólnego (razem z Polakami- red.) dziedzictwa kulturalnego”. „Po trzecie – dodał Igor Sukmanow, – jest to doskonała okazja, żeby zapoznać publiczność białoruską z twórczością polskiego kompozytora i muzyka Marcina Pukaluka. I na reszcie, chce się, żeby było jak najmniej białych plam w naszej znajomości światowego kina. Kiedy historycy odnajdują filmy, uznane wcześniej za utracone, to zawsze przypomina odkrycie Ameryki. W naszym przypadku – odkrycie Polski i polskiego kina, którego zupełnie nie znamy”.

„Ten film jest swego rodzaju pomnikiem epoki niemego kina, po której zachowało się zaledwie 20 procent filmów. Reszta wyprodukowanych dzieł zaginęła lub została zniszczona” – cytuje BiełTA innych organizatorów festiwalu „Listapad”, którzy się zdecydowali na projekcję przedwojennej polskiej ekranizacji „Pana Tadeusza” poza konkursem festiwalu.

Projekcja ekranizacji „Pana Tadeusza” w białoruskiej stolicy odbędzie się dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku.

Znadniemna.pl na podstawie belta.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content