HomeSpołeczeństwoJuż niedługo wizę Schengen można będzie wyrobić online

Już niedługo wizę Schengen można będzie wyrobić online

Rada Unii Europejskiej przyjęła w poniedziałek, 13 listopada,  nowe przepisy wizowe. Umożliwią one osobom planującym podróż do strefy Schengen ubieganie się o wizę przez Internet.

„Możliwość ubiegania się o wizę Schengen online będzie dużym ułatwieniem dla ludzi i dla procesu rozpatrywania wniosku. Uprości to proces składania wniosków przez podróżnych, a jednocześnie odciąży administracje krajowe, które będą mogły działać szybciej i skuteczniej” – oświadczył Fernando Grande-Marlaska, p.o. ministra spraw wewnętrznych Hiszpanii, która sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Gdzie będzie można złożyć wniosek o wizę Schengen?

Przyjęte przepisy przewidują stworzenie unijnej platformy składania wniosków o wizy Schengen. Poza kilkoma wyjątkami wnioski będą składane za pośrednictwem tej platformy. Osoby ubiegające się o wizę będą mogły wprowadzić wszystkie istotne dane, przesłać elektroniczne kopie dokumentów podróży i dokumentów uzupełniających oraz uiścić opłaty. Osobiste stawiennictwo w konsulacie będzie konieczne tylko w przypadku osób ubiegających się o wizę po raz pierwszy, tych, których dane biometryczne utraciły ważność, oraz osób z nowym dokumentem podróży. Naklejka wizowa zostanie zastąpiona kryptograficznie podpisanym kodem kreskowym.

Po podpisaniu nowe regulacje zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdą w życie dwudziestego dnia po publikacji. Data faktycznego rozpoczęcia stosowania nowych przepisów zostanie ustalona po zakończeniu prac technicznych nad platformą wizową.

Znadniemna.pl na podstawie Forsal.pl/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content