HomeSpołeczeństwoZatrzymany za oszustwa grodnianin popełnił samobójstwo w warszawskim areszcie śledczym

Zatrzymany za oszustwa grodnianin popełnił samobójstwo w warszawskim areszcie śledczym

Były więzień polityczny z Białorusi, grodnianin Kirył Kieturka, został znaleziony martwy 20 października w celi aresztu śledczego w Warszawie – poinformował portal MOST.

Wstępna wersja śledztwa wskazuje, że Białorusin popełnił samobójstwo.

Według portalu MOST w chwili śmierci Kirył miał 19 lat. W 2022 roku został on na Białorusi skazany za udział w protestach, po sfałszowanych przez reżim Łukaszenki wyborach prezydenckich. Służby białoruskiego dyktatora przyszły po niego, gdy skończył 18 lat.

Był przetrzymywany przez trzy miesiące w areszcie śledczym w Grodnie, a potem skazany na dwa i pół roku aresztu domowego. Po prawie roku Kiryłowi chciano zaostrzyć reżim odbywania kary i przenieść go do kolonii karnej, ale chłopakowi udało się zbiec z Białorusi. Po ucieczce zamieszkał w Warszawie.

Nieobecność Kiryła w sieci Internet jego znajomi zauważyli w październiku 2023 roku.

Pierwszym, który zaalarmował, że chłopak zaginął, był jego kolega, który skontaktował się z redakcją MOST.

Powołując się na relację swojego informatora MOST twierdzi, że Kirył został zatrzymany w Warszawie 10 października za oszustwa internetowe. Były więzień polityczny miał nawiązać współpracę z grupą oszustów, wyłudzających pieniądze z kont bankowych.

Białoruska opozycyjna gazeta internetowa „Nasza Niwa” podejrzewa z kolei, że przestępczy proceder, w który mógł być zamieszany grodnianin, został udaremniony przez policję jeszcze we wrześniu tego roku.

Policja zarzuciła wówczas chłopakowi udział w schemacie przestępczym, który polegał na tym, że ten, podszywając się pod pracownika banku, wyłudzał telefonicznie pieniądze od posiadaczy kont bankowych.

Zatrzymany Białorusin podczas przesłuchania na policji, fot.: otwock.policja.gov.pl

Policjanci podczas przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez zatrzymanego zabezpieczyli gotówkę w kwocie 45 370 złotych, 210 euro, 1772 dolary, karty bankomatowe oraz telefon komórkowy.

Właśnie wtedy Kirył miał trafić do aresztu śledczego na okres trzech miesięcy. Groził mu wyrok 8 lat pozbawienia wolności.

Jak pisze portal MOST, wskazana przez śledztwo przyczyna śmierci więźnia aresztu śledczego to samobójstwo. Tak też napisano we wniosku, który został przekazany wraz z ciałem Kiryła na Białoruś.

Po przekazaniu zwłok krewnym w Grodnie, Kirył został pochowany w rodzinnym mieście 2 listopada obok swojego ojca.

Znadniemna.pl na podstawie Mostmedia.io oraz Nashaniva.com, zdjęcie: Spring96.org

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content